Filcowanie na mokro w Rzeszowie: Lasowiaczka zmienia jedwab w kolorowy szal

W Bibliotece WiMBP w Rzeszowie powstała ciepła, twórcza atmosfera, w której tradycja spotkała się z eksperymentem. Spotkanie poprowadziła rodowita Lasowiaczka, a uczestniczki wyszły z warsztatów z własnymi, jedwabnymi szalami — idealnymi na jesienne spacery.
- Warsztaty z Lasowiaczką pokazały, jak połączyć jedwab z wełną w praktyce
- Instruktorka przeprowadziła uczestniczki przez tajniki filcowania na mokro i podpowiedziała, jak unikać błędów
- Projekt „O TRADYCJACH LASOWIACKICH W BIBLIOTECE 2025” pokazuje, że rękodzieło ma przyszłość
Warsztaty z Lasowiaczką pokazały, jak połączyć jedwab z wełną w praktyce
Zajęcia prowadziła Anita Ryba, dyplomowana rękodzielniczka i prezeska Spółdzielni Socjalnej Łęgowianka w Bojanowie. Spotkanie odbyło się 25 października 2025 r. w WiMBP w Rzeszowie, podczas którego instruktorka krok po kroku objaśniała etapy filcowania na mokro — od układania pasm wełny po końcowe wygładzenie.
Instruktorka przeprowadziła uczestniczki przez tajniki filcowania na mokro i podpowiedziała, jak unikać błędów
Na warsztatach używano wełny czesankowej i jedwabiu: cienką warstwę jedwabiu przykrywano pasmami wełny, a następnie filcowano ciepłą wodą i mydłem, aż włókna złączyły się w jednolitą tkaninę. Efekt to lekki, zdobiony szal — a dekoracje inspirowane motywami lasowiackimi dodawały pracy lokalnego charakteru. Uczestniczki eksperymentowały z łączeniem kolorów i faktur, a zdobyte umiejętności pozwoliły uniknąć typowych pułapek tej techniki. 🧶
Projekt „O TRADYCJACH LASOWIACKICH W BIBLIOTECE 2025” pokazuje, że rękodzieło ma przyszłość
Zajęcia były częścią projektu „O TRADYCJACH LASOWIACKICH W BIBLIOTECE 2025”, finansowanego ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach programu wsparcia i promocji kultury lasowiackiej na lata 2022–2027. To kolejna inicjatywa, która nie tylko przypomina o regionalnych wzorach, ale daje mieszkańcom praktyczne umiejętności i pamiątki na chłodniejsze dni. Mieszkańcy Rzeszowa zainteresowani rękodziełem będą mogli śledzić kolejne edycje i podobne wydarzenia organizowane przez bibliotekę.
na podstawie: WiMBP Rzeszów.
Ostatnie Artykuły

Baranówka zamieni się w kino pod gwiazdami. „Sami swoi. Początek” za darmo

Jesienna oferta dla seniorów z Rzeszowa. Centrum podaje szczegóły

16-latek ugodzony ostrym narzędziem. Prokuratura szuka sprawcy

Rzuciła pojemnikiem w policjantów. 53-latka usłyszała zarzuty

Święto Policji w Podkarpackiem - ponad 4700 funkcjonariuszy w wielu specjalizacjach

Od kilku dni nikt nie miał z nim kontaktu. 65-latek leżał na podłodze

Pościg w Jeżowem zakończył się kolizją. 19-latek uciekał także pieszo

Zerwał łańcuszek po uderzeniu. Policjanci zatrzymali go w kilkanaście minut

Przedszkolaki w komendzie w Jarosławiu. Policjanci pokazali im służbę

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

Piętnaście głosów i orkiestra w Filharmonii. Carpathia Festival wraca do Rzeszowa
Przydatne dane teleadresowe
- Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie - kontakt, godziny, odwołania
- Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie - kontakt, telefony i godziny przyjęć
- Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie - kontakt, godziny, zasięg terytorialny i e-usługi
- Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rzeszowie - kontakt, godziny, wnioski
- Parafia bł. Władysława Findysza w Rzeszowie - msze, kancelaria, sakramenty
- WORD Rzeszów - egzaminy, zapisy, cennik i dojazd
