28 lutego w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się zakończenie tegorocznej 25. edycji Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. Na ten dzień zostały przygotowane trzy ciekawe wydarzenia - finisaż wystawy "Rze Design", finał Teatralnego Speed Datingu realizowanego w ramach Sceny Nowej Dramaturgii oraz koncert wybitnego pianisty i kompozytora młodego pokolenia Pawła Kaczmarczyka.

- godz. 16.30 (foyer) - finisaż wystawy „RZE design”
Spotkanie z twórcami ultranowoczesnej sztuki użytkowej, którą w teatralnym foyer można podziwiać od 22 lutego do 11 marca. To prace słuchaczy studiów podyplomowych kierunku Wzornictwo Przemysłowe i Druk3D Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Powstały pod kierunkiem pracowników naukowych uczelni – dr. sztuk Krzysztofa Gronia, mgr. sztuki Aleksandry Olczak, mgr. Łukasza Szubarta i inż. arch. Kacpra Gronia.

- godz. 18.00 (foyer) - Teatralny Speed Dating – finał
Uroczysty finał pierwszej edycji Teatralnego Speed Datingu, na który w ramach nowej inicjatywy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Sceny Nowej Dramaturgii – zjadą się artyści z całej Polski. W teatralnym foyer przedstawią koncepcje realizacyjne, powstałe podczas krótkiego, twórczego spotkania przypominającego popularne „szybkie randki”. Reżyserzy i reżyserki z co najmniej dwoma realizacjami teatralnymi na koncie oraz autorzy i autorki dramatów, prozy, reportaży, poezji dobrali się w pary i stworzyli wizje, które będą rozwijać się dalej w kolejnych etapach Sceny Nowej Dramaturgii. Najciekawsze pomysły w przyszłości zaprezentowane zostaną w formie otwartych słuchowisk, instalacji teatralnych, czytań performatywnych, a nawet spektaklu, który ma szansę zaistnieć na deskach rzeszowskiego Teatru.
Kuratorami Sceny Nowej Dramaturgii są reżyserka Martyna Łyko oraz krytyk teatralny i dziennikarz Witold Mrozek.
- godz. 20.00 (foyer) - koncert Pawła Kaczmarczyka

Koncertujący na całym świecie pianista jazzowy i kompozytor o wielkim dorobku i jeszcze większych planach. Nagrał sześć świetnie przyjętych albumów i wiele w roli sidemana, a dotychczasowe wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.: nominację do Fryderyka, sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazyny „Jazz Forum”, pięć „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani, Mateusza Trójki Polskiego Radia oraz Kulturalny Odlot Gazety Wyborczej.
Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się jednoznacznym określeniom. „Chcę, żeby moja muzyka poruszała – nie tylko wewnętrznie, emocjonalnie, ale także dosłownie i fizycznie. Chcę poderwać ludzi z foteli, dając im przy tym coś, co nie wyleci im z głowy chwilę po opuszczeniu koncertu czy wyłączeniu płyty.” - Paweł Kaczmarczyk.

--

Rzeszowska Scena Nowej Dramaturgii zakończyła nabór i rusza z pracami nad projektami artystycznymi. Rezydentką Teatru im. Siemaszkowej w Rzeszowie zostanie poetka Aldona Kopkiewicz, prace warsztatowe poprowadzi reżyserka i dramaturżka Weronika Szczawińska.

Scena Nowej Dramaturgii Teatru im. Siemaszkowej w Rzeszowie spotkała się z dużym zainteresowaniem. Wkrótce kolejne etapy projektu, którego celem jest zawodowy rozwój i wymiana doświadczeń reżyserów i profesjonalistów piszących dla sceny. Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko i krytyk teatralny i dziennikarz Witold Mrozek.
Spośród około 60 zgłoszeń wyselekcjonowano po dziesięć dramaturgów i reżyserów, których poinformowano o decyzji kuratorów w pierwszy weekend lutego. Wśród aplikujących zainteresowanych pisaniem dla sceny są zarówno dramatopisarze, jak i osoby z doświadczeniem prozatorskim, poetki czy reportażystki. Wśród reżyserów – z Polski i krajów sąsiednich – tak bardziej doświadczone artystki, jak i niedawni absolwenci szkół teatralnych.
Już 27 i 28 lutego uczestnicy projektu spotkają się w ramach pierwszego wydarzenia SND: Teatralnego Speed Datingu. Efektem spotkania będzie praca nad koncepcjami i dobór tandemów reżysersko-dramaturgicznych. Wtedy również upublicznione zostaną nazwiska przyjętych.
Z uczestnikami nad ich projektami pracować będą następnie kuratorzy oraz Weronika Szczawińska, reżyserka, dramaturżka i pedagożka. Spotkania warsztatowe dla par realizatorskich odbędą się w kwietniu.
W kolejnych miesiącach projekty otrzymają formę czytań performatywnych, słuchowisk czy instalacji. W porozumieniu z dyrektorem Teatru im. Siemaszkowej zostanie wybrany także projekt zrealizowany w postaci pełnowymiarowego spektaklu w Rzeszowie.
Kuratorzy wybrali także osobę, która weźmie udział w letniej rezydencji dramaturgicznej w ramach SND. Została nią poetka Aldona Kopkiewicz, z projektem dramatu pod roboczym tytułem „Febra”.