Już od pewnego czasu na rynku można zaobserwować trend związany z rosnącą popularnością różnego rodzaju hal namiotowych całorocznych, które zastępują klasyczne magazyny. Pod pojęciem hala namiotowa rozumiemy konstrukcję tymczasową, która w pełni zastępuje funkcje stacjonarnego magazynu.
Dość oczywistym jest, że typowy magazyn służy do przechowywania prywatnych rzeczy, czyli sprzętu, towaru, pojazdów, a nawet zwierząt w przypadku gdy jest on specjalnie do tego dostosowany. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi producent namiotów oferując interesujący koncept wytrzymałego namiotu przemysłowego, który jest w stanie posłużyć wielu celom. Nie tylko może zastąpić magazyn, ale także taka przestrzeń namiotowa może posłużyć jako warsztat lub hala produkcyjna. Z pewnością pomocną kwestią w tego typu konstrukcjach jest stabilna i łatwa w zamykaniu oraz otwieraniu brama, która jakością i bezpieczeństwem nie odstaje od tych zastosowanych w stacjonarnych magazynach. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa można zamontować odpowiedni system alarmowy.
W zależności od pory stosowania hali namiotowej wyróżniamy modele letnie lub całoroczne. Modele letnie, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzają się doskonale w okresie ciepłym, są trochę tańsze od modeli całorocznych. Natomiast wymienione modele całoroczne sprawdzą się świetnie również w trakcie zimy. Na wszystkie namioty producent deklaruje spełnione restrykcyjne normy, zgodne z polskim prawem. Oprócz podziału hal namiotowych na te letnie i całoroczne, istnieje również podział ze względu na rodzaj przechowywanych tam przedmiotów. Tak więc wyróżniamy trzy główne rodzaje:
- hale warsztatowe – sprawdzą się doskonale jako miejsce do przechowywania sprzętów produkcyjnych, które są używane w fabryce. Równie dobrze sprawdzą się jako miejsce na samochody, motocykle i innego rodzaju pojazdy.
- hale magazynowe – najczęściej wykorzystuje się ten typ hali do składowania różnego rodzaju materiałów, które później wykorzystuje się do produkcji. Są to głównie materiały sypkie, opałowe lub materiały w formie płynnej.
- hale przemysłowe – tego typu hale mogą posłużyć z powodzeniem uruchomieniem produkcji. Przykładem może być uruchomienie tartaku w środku takiej hali, a więc wyposażenie w pełen sprzęt oraz zaplecze do pracy dla robotników.
Producent namiotów zapewnia, że postawienie takiej hali od podstaw trwa niezwykle krótko i jest nieporównywalnie krótsze od budowy magazynu stacjonarnego. Dla przedsiębiorcy czas to pieniądz, a jeszcze warto zauważyć, że koszt zakupu lub wynajęcia takiej hali jest również nieporównywalnie niższy od magazynu murowanego. Najczęściej pojawiającym się zastrzeżeniem jest kwestia wytrzymałości struktur namiotowych. Jest to jednak stereotypowe myślenie, zakorzenione z dawnych czasów. Obecna technologia pozwala na stworzenie wytrzymałych obiektów tymczasowych, które dzięki zastosowaniu poszycia PVC oraz szkieletu z ogniw ocynkowanych, stalowych rur wykazują się długoletnią funkcją użytkowania.
Warto zauważyć, że konstrukcja namiotowa może zostać postawiona na dowolnym podłożu. Nie jesteśmy ograniczeni do stabilnego podłoża jakim jest beton, ale równie dobrze można przytwierdzić halę namiotową do gruntu na którym znajduje się trawa lub ziemia.
Co bardzo ważne wszystkie hale są wodoodporne oraz stanowią wystarczającą ochronę przez promieniowaniem UV. Wszystko to dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, które są w stanie wytrzymać nawet ciężar napierającego śniegu, a dzięki zastosowaniu pochylonej konstrukcji dachu pod odpowiednim kątem, nadmiar śniegu nie zalega na dachu.