Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że do wypadków drogowych dochodzi najczęściej na skrzyżowaniach dróg. Dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji przedstawiają to w zupełnie innym świetle.
Skrzyżowania dróg to miejsca gdzie występują przecięcia torów ruchu pojazdów i pieszych – tzw. ruch kolizyjny. Przepisy wymagające od uczestników ruchu drogowego zachowania szczególnej ostrożności w tym szczególnym miejscu „sugerują”, że jest to miejsce, w którym możliwość wystąpienia zagrożenia jest bardzo prawdopodobne. Biorąc jednak pod uwagę dane statystyczne dotyczące wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, do których doszło podczas wakacji 2018 roku należy stwierdzić, że największa liczba tych tragicznych zdarzeń powstała na prostych odcinkach dróg (380 wypadków). Natomiast poprzez niewłaściwe zachowania na skrzyżowaniach uczestnicy ruchu drogowego spowodowali 86 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.
Ocena danych określających miejsca i częstotliwość występowania wypadków pokazuje dobitnie, że tam gdzie uczestnicy ruchu drogowego zachowują zgodnie z przepisami większą czujność (szczególną ostrożność) do zdarzeń drogowych dochodzi rzadziej niż na odcinkach dróg nie objętych obowiązkiem utrzymywania kwalifikowanej ostrożności.
(Biuro Ruchu Drogowego KGP)