Jakie meble są potrzebne starszym dzieciom? Jak wybrać?

Pokój dziecięcy musi być urządzony w taki sposób, aby dziecko z przyjemnością w nim przebywało, a jednocześnie trzeba zadbać, aby wszystkie elementy wyposażenia były dla niego bezpieczne. Z jakich materiałów powinny być wykonane meble? Jakie znaczenie ma kolorystyka?

Wykonanie mebli – materiały zdrowe dla dzieci 

Niemowlęta większość czasu spędzają w łóżeczku, ale starsze dzieci mają już zupełnie inne potrzeby. Noc poświęcają na sen, a czasem zrobią sobie też krótką przerwę na drzemkę w ciągu dnia, ale mnóstwo czasu zajmuje im bieganie po pokoju, zabawa na podłodze, rysowanie i odkrywanie innych talentów. Z tego względu wszystkie meble dla dzieci muszą być bezpieczne i dostosowane do ich potrzeb. Wyposażenie dla najmłodszych członków rodziny powinno być wykonane z przyjaznych, bezpiecznych materiałów. Właśnie dlatego ogromnym uznaniem cieszą się drewniane meble do dziecięcego pokoju. Szczególnie rekomendowane jest drewno sosnowe, które odznacza się właściwościami antystatycznymi. Cząsteczki kurzu nie osadzają się na nim szybko, więc nie powstaje środowisko korzystne dla rozwoju roztoczy, które odpowiadają za wywoływanie reakcji alergicznych. Meble z drewna sosnowego są polecane małym alergikom. Należy zwrócić również uwagę, jakimi farbami są pomalowane meble. Aby były bezpieczne dla dzieci, powinny mieć atesty alergiczne. Coraz więcej producentów stosuje obecnie nieszkodliwe ekologiczne farby wodne.

Funkcjonalne propozycje mebli dla dzieci

Łóżko i szafa to podstawowe wyposażenie pokoju starszego dziecka, ale często przydatna okazuje się dodatkowa komoda, a także wiszące półeczki i różnego rodzaju skrzynie. Maluch w wieku przedszkolnym powinien mieć też jakiś stoliczek i krzesełko, dzięki czemu mógłby w wygodnej pozycji rysować. Do pokoju można wstawić nieduże biurko. Wraz z wiekiem wymagania dziecka rosną, ale producenci oferują wiele ciekawych rozwiązań, które można dostosować do pomieszczeń o różnym metrażu. Funkcjonalne meble dla dzieci są wyposażone w naprawdę interesujące, a przy tym nieskomplikowane, opcje. Wystarczy wejść na stronę https://www.pinio.com.pl/oferta/dla-starszaka/, aby przekonać się, że pokój dziecka można łatwo dostosować do jego potrzeb. Na przykład łóżko piętrowe może stanowić swoiste centrum najważniejszego wyposażenia. Klasyczne wejście po drabince spodoba się pociechom, które lubią się wspinać, ale pod spodem nie ma drugiego łóżka, lecz wysuwane biurko, a do tego dołączony jest jeszcze regał. Takich rozwiązań jest coraz więcej, dzięki czemu urządzenie małego pokoju przestaje sprawiać trudności.

Kolorystyka, która nie przemija

W pokoju dziecka ważną rolę odgrywa również kolorystyka. Ciemne barwy, szczególnie w małym pokoju, przytłaczają, a zbyt intensywne rozpraszają i utrudniają koncentrację, dlatego powinny istnieć jedynie w postaci dodatków – wówczas ubarwią i ożywią wnętrze. Dobry pomysł stanowią meble dziecięce białe lub w jasnym kolorze naturalnego drewna, ponieważ doskonale komponują się z całą gamą kolorystyczną. Proste i lekkie formy mebli podkreślą wdzięczny charakter dziecięcego pokoju.