Szanse i zagrożenia związane z samozatrudnieniem

Wiele osób, które nie czują się usatysfakcjonowane z pracy na etacie decyduje się na założenie własnej firmy w formie samozatrudnienia. Więcej na temat tego czy się to opłaca i jakie ma to korzyści możesz sprawdzić tutaj. Wiele osób dostrzega w samozatrudnieniu sporo ryzyka, a jeszcze inne wierzą w lepszą szansę w rozwój osobisty i kontrolę nad własnym życiem. Jakie są fakty?

Szanse

Osoba, która stawia na samozatrudnienie wierzy, że może liczyć na lepsze zarobki. Pracodawca nie ponosi wielu kosztów związanych z zatrudnieniem danego pracownika, może więc więcej zapłacić osobie, która podejmuje się działalności na własny rachunek. Samozatrudniająca się osoba nie musi świadczyć usług tylko dla jednego pracodawcy – może równie dobrze nawiązać współpracę z innymi podmiotami i wykonywać dla nich podobne zlecenia. Wiele osób dostrzega w samozatrudnieniu również szansę na własną niezależność i lepszy rozwój osobisty. Taka osoba jest szefem dla samego siebie, więc nie jest ograniczana przez odgórne zasady lub regulaminy, które dość często są smutną codziennością każdego pracownika na etacie. Można więc powiedzieć, że wzrasta efektywność pracy na własny rachunek.

Zagrożenia

Samozatrudnienie wiąże się z większą odpowiedzialnością. Przykładowo osoba, która zajmuje się transportem i jest kierowcą własnego pojazdu odpowiada za szkody przewożonych rzeczy. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji będzie zobowiązany do zapłaty odszkodowania w wymaganej kwocie. W takim przypadku więc samozatrudniony musi liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z ubezpieczeniem, tak zwane polisy. Kolejną kwestią, która może spędzać sen z powiek jest odpowiednie zadbanie o właściwe rozliczanie podatków. W dzisiejszych czasach istnieją zarówno firmy, które świadczą tego typu usługi, jak i samodzielni księgowi, którzy współpracują z wieloma małymi przedsiębiorstwami.

Jeśli jednak samozatrudniony chce rozliczać się samodzielnie musi posiadać pewną wiedzę związaną z prawnymi aspektami dotyczącymi rozliczania podatków. Chociaż może się wydawać, że czas pracy w przypadku samozatrudnionego jest zwykle elastyczny – co dla wielu osób jest zaletą, to wynikać może z tego również dość spore zagrożenie związane z tym, że dość często może przyjść mu pracować znacznie dłużej niż tylko 8 godzin w przypadku realizowania bardziej wymagających zleceń. Istotną wadą jest także to, że w przypadku jeśli w danym momencie jest przestój i nie ma odpowiedniej ilości zleceń to taki samozatrudniający musi liczyć się z tym, że po prostu mniej zarobi.