Obecnie największą popularnością cieszą się biologiczne oczyszczalnie ścieków zgodne z normą PN-EN 12566-1+A2:2013. Największą ich zaletą jest to, że zajmują względnie mniej miejsca od oczyszczalni ekologicznych oraz ich koszt utrzymania jest mniejszy. Pełną ofertę obejmującą montaż przydomowych oczyszczalni biologicznych i innych możesz znaleźć w ofercie firmy FRUKKO. Na czym polega instalacja oczyszczalni tego rodzaju i jakie są tego koszty?

Przed podjęciem decyzji o samodzielnym montażu

Zwykle zakup przydomowej oczyszczalni ścieków związany jest z zakupem również usługi montażu w atrakcyjnej cenie. Warto też pamiętać, że samodzielny montaż może, ale nie musi być równoznaczny z utratą gwarancji, należy więc przed zakupem sprawdzić dokładnie umowę i specyfikację danego urządzenia. Jeśli rozważymy wszystkie za i przeciw i ostatecznie zdecydujemy się wykonać montaż samodzielnie to warto zaznajomić się z kilkoma poradami lub skonsultować te kwestie z doświadczoną osobą, który podpowie optymalne rozwiązanie pod konkretne potrzeby.

Pierwsze kroki z samodzielnym montażem oczyszczalni

Należy na początek wybrać odpowiedni teren w którym umieścimy zbiornik wraz ze wszystkimi rurami kanalizacyjnymi do niego prowadzącymi. W przypadku biologicznej oczyszczalni ścieków sam proces związany z oczyszczaniem przebiega we wnętrzu bioreaktora. Należy jednak wziąć pod uwagę kwestie związane z łatwym dostępem do oczyszczalni, więc nie ma potrzeby, aby umiejscawiać zbiornik zbyt daleko od zabudowań. Natomiast kluczową kwestią jest to, aby odpływ ścieków odbywał się w sposób swobodny z wykorzystaniem siły grawitacji jest to najlepsze rozwiązanie. Następnie należy przeprowadzić wykop, do tego celu najlepiej użyć specjalistycznej koparki, która w łatwy sposób usunie nadmiar ziemi. Część prac związanych z wykopem należy następnie przeprowadzić ręcznie.

Montaż oczyszczalni ścieków

Kolejnym etapem jest montaż zbiornika oczyszczalni. Do tego celu, ze względów bezpieczeństwa, najlepiej zastosować specjalne taśmy transportowe, które ułatwią poprawne umiejscowienie zbiornika w przygotowanym wykopie, na stabilnym gruncie. Kolejnym etapem jest podłączenie rur – kanalizacyjnej oraz odpływowej. Następnie następuje proces związany z uzupełnieniem zbiornika oczyszczalni o wodę . Do obsypki najlepiej używać do tego celu piasku i stopniowo go utwardzać. Ostatnim etapem jest podłączenie zasilania elektrycznego oraz pierwsze uruchomienie oczyszczalni.

Jak zamontować oczyszczalnie przydomową?