Formy wtryskowe – co warto wiedzieć na temat ich wykorzystania w przemyśle?

Przemysł korzysta z rozmaitych rozwiązań, które pozwalają na tworzenie precyzyjnych komponentów. Jedną z nich są chociażby formy wtryskowe. W jakich branżach znajdują zastosowanie?

Formy wtryskowe – czym są?

Poprzez formowanie wtryskowe rozumiemy technikę formowania tworzyw sztucznych. Polega ona na wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa do specjalnej formy. Materiał zastyga w niej i tworzy tzw. wypraskę, czyli kształtkę. Po usunięciu formy wraz z układem wlewowym otrzymamy gotowy element z tworzywa sztucznego. Formowanie wtryskowe wykonuje się w specjalnych urządzeniach, zwanych wtryskarkami. Możemy obrabiać w niej zarówno tworzywa termoplastyczne, jak i termoutwardzalne. Formowanie wtryskowe składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest ogrzewanie i upłynnienie. Proces ten jest możliwy dzięki obracającemu się wewnątrz cylindra ślimakowi. W wyniku tarcia oraz ogrzewania cylindra możliwe jest upłynnienie tworzywa. Kolejnym krokiem jest tzw. wtrysk właściwy. Na tym etapie ślimak pełni rolę tłoka i przetłacza tworzywo do naszej formy. Jest ona wykonana najczęściej ze stali. Dzięki systemowi kanałów wydrążonych w formie wtryskowej jej napełnienie nie zajmuje wiele czasu.

Formy wtryskowe – kto zajmuje się takimi rozwiązaniami?

Kolejnym krokiem w procesie formowania jest chłodzenie lub ogrzewanie. Pierwsza czynność dotyczy tworzyw termoplastycznych, a druga termoutwardzalnych. Procesy te prowadzą do zestalenia się surowca, dzięki czemu idealnie odda on kształt formy. Wówczas możliwe jest opróżnienie formy za pomocą układu wypychania. Tak uzyskaną kształtkę wystarczy pozbawić resztek tworzywa i wypolerować. Formy wtryskowe wykonuje wiele firm w naszym kraju. Takie usługi znajdziesz chociażby na tej stronie https://cnc.barosz.pl/. Firmy korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu są w stanie wyprodukować precyzyjne elementy według indywidualnych wytycznych klienta. Formy wtryskowe są wykorzystywane do produkcji seryjnej, dzięki czemu w krótkim czasie możliwe jest stworzenie wielu identycznych elementów.