Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki

Z każdym kredytem warto pożegnać się jak najszybciej. Jednak czy aby na pewno? Wcześniejsza spłata kredytu to temat, w zakresie którego występują różne niuanse. Część z nich dotyczy odsetek nie zawsze wcześniejsze uregulowanie długu będzie opłacalne. Kiedy zatem warto zdecydować się na taką opcję, a kiedy spłacać kredyt zgodnie z harmonogramem?
Czym jest wcześniejsza spłata kredytu?
Każda umowa kredytu gotówkowego, także ta, którą podpisujemy elektronicznie, zawiera harmonogram spłat. Kredytobiorca decyduje się przestrzegać go i w danym dniu każdego miesiącu zazwyczaj przez siebie wybranym spłacać zobowiązanie. Co jednak, jeśli finansowo idzie nam całkiem nieźle i jesteśmy zdolni pozbyć się zadłużenia od razu?
Wcześniejsza spłata kredytu jest rozwiązaniem znanym od wielu lat. Każdy ma prawo do ubiegania się o wcześniejsze zakończenie kredytu. Jeżeli spłacimy wcześniej kredyt, będziemy mogli zapomnieć o zobowiązaniu. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że czynność ta może pozytywnie podziałać na naszą historię kredytową, która jest głównym czynnikiem ratingowym w procesie ubiegania się o jakiekolwiek wsparcie finansowe.
Wcześniejsza spłata kredytu a nadpłata kredytu różnice
Wcześniejsza spłata kredytu często jest mylona z nadpłatą. Trudno się temu dziwić, jako że obydwie czynności są do siebie względnie podobne. W przypadku pierwszego rozwiązania mówimy o całkowitym spłaceniu zobowiązania. Zarówno część kapitałowa, jak i cała część odsetkowa, musi zostać uregulowana. W konsekwencji umowa kredytu będzie szybciej zrealizowana, a my będziemy mogli cieszyć się brakiem miesięcznych obciążeń.
Z kolei nadpłata kredytu gotówkowego dotyczy częściowej spłaty zadłużenia. Jeżeli dysponujemy większymi środkami, możemy zdecydować się na spłacenie większej części kredytu z góry”. Obecnie większość banków oferuje taką możliwość bez konieczności wysyłania wniosku, ani zmieniania umowa (wprowadzania aneksu). Często cały proces można zrealizować za pomocą kilku kliknięć w odpowiednim menu po zalogowaniu się do swojego konta bankowego.
Wyróżnić można, co więcej, dwa sposoby nadpłaty kredytu, które warunkują następstwa. W pierwszym wariancie można zmniejszyć wysokość miesięcznej raty kredytu. Spłacamy więc naraz więcej, aby później cieszyć się mniejszym obciążeniem miesięcznym. Drugi wariant to skrócenie okresu kredytowego. Tutaj wysokość miesięcznej raty pozostanie na niezmienionej pozycji, ale łączna liczba pozostałych rat ulegnie zmianie. W praktyce więc dzięki temu będzie można szybciej pożegnać się ze zobowiązaniem!
Wcześniejsza spłata kredytu a odsetki wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
Odsetki przy wcześniejszej spłacie kredytu to bardzo popularny temat. Każdy ma prawo do wnioskowania o szybszą spłatę. Jeśli tak czynimy, należy się zwrot odsetek i prowizji, jednak nie w całości. Decydujące znaczenie ma czas, w którym wykonuje się szybszą spłatę. Jeśli jesteśmy akurat w połowie harmonogramu spłat, tj. od wzięcia kredytu do pierwotnej, umownej daty zakończenia spłaty, minęła połowa, to wówczas w zdecydowanej większości przypadków będziemy mogli liczyć na zwrot połowy pobranej prowizji i unieważnienie połowy wartości odsetek. Prowizja za udzielenie kredytu musi być częściowo zwrócona tak, jak odsetki, gdyż zgodnie z prawem, orzecznictwem, interpretacją Rzecznika Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na skutek skrócenia nie doszło do planowej realizacji całej umowy. Co za tym idzie, nie wszystkie koszty są należne do banku. Obecnie już kwestia tego, jak otrzymać zwrot prowizji za kredyt gotówkowy, nie jest problematyczna. Zwrot części poniesionych kosztów powinniśmy otrzymać automatycznie lub złożyć wniosek o zwrot. W większości przypadków są one rozpatrywane pozytywnie. Należy pamiętać o tym, aby do okresu, powodującego zwrot, nie dodać dnia, kiedy faktycznie spłacono kredyt (obowiązuje zasada od następnego dnia).
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski