Rynek nieruchomości w Rzeszowie

Rzeszów to największe miasto województwa podkarpackiego, które liczy sobie około 200 tys. mieszkańców. Sprawdzamy, jak wygląda rynek nieruchomości w stolicy Podkarpacia.

Rzeszów - dynamiczny ośrodek rozwoju

Zanim odniesiemy się do cen mieszkań w Rzeszowie, musimy pamiętać, że to nie tylko stolica województwa i centralny punkt aglomeracji rzeszowskiej. To dobrze rozwinięte miasto w zakresie przemysłu wysokich technologii, co ma znaczący wpływ na ceny mieszkań. Podobnie dobrze rozwija się tutaj przemysł farmaceutyczny oraz lotniczy. Możemy powiedzieć więcej i stwierdzić, że to właśnie przemysł lotniczy obok IT dał miastu największą sławę. Oczywiście, w stolicy Podkarpacia dobrze radzą sobie też inne branże (m.in. przemysł spożywczy, odzieżowy, budowlany i meblarski).

W takiej sytuacji Rzeszów w najbliższych latach raczej nie będzie cierpiał z powodu odpływu ludności. Wręcz przeciwnie – wszystko wskazuje na to, że stolicy województwa podkarpackiego przybędzie mieszkańców, na co wpływ mogą mieć przyłączane do miasta okoliczne wioski. Zwłaszcza, że nie jest to nowa praktyka dla tego i innych większych miast w Polsce.

Co także nie jest bez znaczenia, Rzeszów to również prężny ośrodek akademicki (m.in. Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa, Collegium Humanum). Doskonale potwierdzają to statystyki – odsetek studentów przypadający na jednego mieszkańca Rzeszowa jest najwyższy w całej Europie. W związku z tym wielu studentów po ukończonych studiach może zostać w Rzeszowie i poszukać sobie pracy w jednej z gałęzi dobrze rozwiniętego tu przemysłu (np. lotniczego czy IT).

Ceny mieszkań w Rzeszowie

Jeśli chcemy zamieszkać w stolicy Podkarpacia, do wyboru mamy mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym. Nowe mieszkania w Rzeszowie to między innymi inwestycja Dzielnica Parkowa przy ulicy Paderewskiego, gdzie powstanie 145 lokali mieszkalnych w cenie ok. 6400-7700 za metr kwadratowy. Dzielnica jest położona ok. 3 km od centrum Rzeszowa, z licznymi sklepami, restauracjami, przychodnią czy przedszkolem. Inwestor postanowił wkomponować w osiedle w rozległe tereny zielone, z dala od zgiełku i harmidru. Do zalet osiedla należą też monitoring, a już w samym mieszkaniu klienci mogą postawić na inteligentny system FIBARO. Jak przystało na nowoczesne budownictwo, każde mieszkanie ma też ogródek (parter), balkon lub taras.

Same ceny również są akceptowalne. Zwłaszcza że średnio w Rzeszowie za metr kwadratowy mieszkania musimy zapłacić około 6300 zł, choć są tu znacznie droższe dzielnice (np. osiedle Piastów – ok. 7220 zł/mkw., osiedle Grota-Roweckiego – ok. 7150 zł/mkw., osiedle Pułaskiego – ok. 6700 zł/mkw.). Po drugiej stronie jest osiedle Miłocin, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio ok. 5000 zł. Znacznie poniżej średniej ceny są też na osiedlu Baranówka (ok. 5350 zł/mkw.) czy osiedlu Kmity (ok. 5500 zł/mkw.).

Najważniejsze natomiast, że jest w czym wybierać i każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Liczba ofert mieszkaniowych wystawionych na sprzedaż w Rzeszowie kształtuje się w okolicach 1800-1900 anonsów. Najwięcej ogłoszeń o sprzedaży mieszkania dotyczy Śródmieścia, najmniej – osiedla Miłocin.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl