Miasto Rzeszów wraz z sąsiednimi gminami będzie dbać o czyste powietrze. Samorządowcy podpisali dokument, w którym deklarują wspólne działania w walce ze smogiem. Pomóc mają pieniądze z rządowego programu "Stop Smog". 

Deklarację podpisali włodarze sześciu samorządów: burmistrzowie Głogowa Małopolskiego, Tyczyna, Boguchwały a także wójtowie gminy Krasne i Trzebownisko. W imieniu Rzeszowa podpis pod deklaracją złożył pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak. Deklarację podpisała także wojewoda Ewa Leniart, która wyszła z inicjatywą połączenia samorządowców i uaktywnienia ich działań na rzecz czystego powietrza.

- Dzisiaj jest Światowy Dzień Ziemi. Wyjątkowe święto dla ziemi i dla nas, którzy korzystamy z jej dobrodziejstw. W tym dniu postanowiliśmy zrobić wspólnie coś dobrego, przede wszystkim dla naszego powietrza. A jako, że smog nie zna granic zdecydowaliśmy połączyć nasze działania i walczyć o czyste powietrze – podkreślała wojewoda Ewa Leniart.

W imieniu samorządowców głos zabrał burmistrz Głogowa Małopolskiego, Paweł Baj:

- Wiemy, że zanieczyszczone powietrze to problem nie tylko Rzeszowa, ale też całej aglomeracji rzeszowskiej. Do tej pory realizowaliśmy projekt w ramach stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ta perspektywa już się zakończyła. Pojawił się nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Ministerstwa Środowiska – Stop Smog. Podpisana deklaracja to dobry zaczyn do współpracy samorządów i pozyskiwania dotacji z tego programu – mówił burmistrz Paweł Baj.

W podpisanej przez samorządowców deklaracji czytamy między innymi: Uważamy, że sukces w walce ze smogiem będzie możliwy tylko przy ścisłej współpracy włodarzy gmin otaczających Rzeszów z prezydentem stolicy Podkarpacia. Kluczowe znaczenie ma powiązanie realizacji uchwał antysmogowych z rządowymi programami finansowania poprawy jakości powietrza.

Samorządowcy zadeklarowali również gotowość do podjęcia działań naprawczych w każdej z gmin  zarówno co do realizacji inwestycji na rzecz poprawy jakości powietrza jak i działań edukacyjno-informacyjnych, służących ograniczaniu niskiej emisji.