Budowanie marki regionu przez pryzmat inteligentnych specjalizacji. To temat debaty w ramach Kongresu 590, w której wziął udział Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa.

Ze względu na pandemię 5. edycja Kongresu 590 została przeniesiona na wiosnę 2021 roku i została zorganizowana w formule hybrydowej. Debaty - zaplanowane na 5 i 6 maja - transmitowane są online, a studia, w których rozmawiają goście kongresu, zlokalizowano zarówno w Rzeszowie jak i w Warszawie. Na trzech scenach zaplanowano w sumie 50 paneli dyskusyjnych.

W środę w studiu zlokalizowanym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce odbyła się debata dotycząca budowania marki regionu. Jednym z gości był Marek Bajdak - pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa. Razem z nim o rozwoju regionu, jego potencjale rozmawiali także: Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Agnieszka Pieniążek - Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, Michał Pilecki - Dyrektor Oddziału Terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej w Rzeszowie, Ryszard Jania - Prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, a także Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Mówiąc o marce Podkarpacia i Rzeszowa prezydent Marek Bajdak podkreślał, że ocenia wysoko pozycję miasta i regionu oraz to, jak są postrzegane i odbierane na zewnątrz.

- Konieczne jest jednak dalsze podejmowanie działań, aby utrzymać tę dobrą pozycję. Nic nie jest dane na zawsze. Mistrzostwo łatwiej zdobyć niż obronić, dlatego Rzeszów musi patrzeć w przyszłość i podejmować działania, które zachęcą młodych ludzi do pozostawania tutaj. A na te działania składa się dostęp do dobrej edukacji, do tanich mieszkań oraz do kultury i miejsc wypoczynku, czyli tego wszystkiego, co składa się na jakość życia – mówił Marek Bajdak podczas Kongresu 590.

O budowaniu marki Podkarpacia przez pryzmat inteligentnych specjalizacji mówił też marszałek Władysław Ortyl:
- Do promowania regionu wykorzystujemy nasze inteligentne specjalizacje, m.in. sztandarowe projekty i działania z dziedziny lotnictwa, kosmonautyki, motoryzacji, informatyki, ale również z dziedziny związanej z jakością życia. Myślę, że dziś, w czasach pandemii warto też o tych branżach mówić, bo wydawałoby się, że taka inteligentna specjalizacja, jaką jest lotnictwo nie jest podatna na różnego rodzaju zakłócenia, a tak się właśnie w tej chwili dzieje - mówił marszałek Władysław Ortyl.

O znaczeniu Krajowego Planu Odbudowy oraz możliwościach jakie on daje regionom mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej:
- Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy maja pobudzić gospodarkę. Ale musimy je wydać do końca sierpnia 2026 roku. W ramach tego planu Polska może liczyć na 58 mld euro. Inteligentne specjalizacje stanowią temat przewodni we wszystkich komponentach KPO - podkreślała minister Jarosińska.

Wśród tematów tegorocznego kongresu znalazły się kwestie związane z sytuacją gospodarczą kraju i świata, którą zmieniła drastycznie pandemia koronawirusa. Eksperci, samorządowcy, przedstawiciele czołowych polskich firm oraz instytucji skupią się także na kwestiach neutralności klimatycznej, inwestycjach kolejowych i drogowych m.in. będzie mowa o drodze Via Carpatia, a także o paliwach przyszłości.