Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rzeszów

Jak mieszkają mieszkańcy Rzeszowa?

Rzeszów – mimo że jest to jedno z dwóch największych miast Polski południowo-wschodniej – wciąż jest niedoceniany przez mieszkańców reszty kraju. Tymczasem to właśnie Rzeszów znajduje się w czołówce polskich miast, w których żyje się najlepiej.

Rzeszów coraz bogatszy

Po pierwsze – Rzeszów jest jednym z dynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Co więcej – niektóre prognozy zakładają, że w kolejnych latach wśród polskich aglomeracji tylko Rzeszów i Warszawa się nie zmniejszą.

Na polepszającą się sytuację stolicy Podkarpacia niewątpliwie wpływ mają zagraniczni inwestorzy, którzy coraz częściej wybierają na obszar swojego działania właśnie Rzeszów i przylegające do niego gminy. Co ciekawe, Rzeszów też nieustannie się bogaci. Dla porównania – w 2003 r. budżet miasta wynosił 370 mln zł. W 2016 r. – już 1 mld 200 mln zł. Interesujący może być również fakt, że Rzeszów jest przykładem miasta, w którym silna jest demokracja oddolna, a biznes współpracuje zarówno z władzami miejskimi jak i samymi mieszkańcami. Stale polepsza się również jakość opieki zdrowotnej.

Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie

Nie powinno zatem dziwić, że razem z rozwojem miasta dużemu przeobrażeniu uległ również rynek mieszkaniowy w Rzeszowie. Z racji rosnącej popularności Rzeszowa już od dłuższego czasu rosną także ceny mieszkań – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Rośnie też cena najmu. Ze względu na fakt, że liczba mieszkańców Rzeszowa cały czas się powiększa (w przeciwieństwie do większości miast w Polsce) wydaje się, że to najlepszy moment na poszukiwanie mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie. Kolejnym argumentem przemawiającym za tą decyzją (oprócz ogólnego rozwoju miasta) jest również fakt, że Rzeszów posiada stosunkowo bogatą ofertę edukacyjną. Niemal co czwarta osoba mieszkająca w Rzeszowie studiuje. Tym samym dobrym pomysłem może być np. zakup mieszkania pod wynajem, w tym także ten długoterminowy.

Co więcej, rynek mieszkaniowy w Rzeszowie jest dość zróżnicowany chociażby pod względem metrażu i standardu wyposażenia mieszkań. Osoby, które rozważają zakup nieruchomości w tym mieście mogą bez problemu nabyć zarówno kawalerki w centrum miasta, jak i duże apartamenty. Obecnie jednak – jeśli chodzi o rynek pierwotny – dominują nisko kondygnacyjne nieruchomości zawierające niewiele mieszkań.

Jakie są ceny nieruchomości w Rzeszowie?

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że średnia cena ofertowa za metr kwadratowy nieruchomości w Rzeszowie na rynku pierwotnym wyniosła w pierwszym kwartale 2021 r. 6362 zł. Warto jednak zauważyć, że to duża zmiana chociażby względem cen z pierwszego kwartału 2020 r. – wtedy za metr kwadratowy nieruchomości z rynku pierwotnego trzeba było zapłacić 5 909 zł.

Z kolei cena ofertowa metra kwadratowego nieruchomości z rynku wtórnego w pierwszym kwartale 2021 r. wyniosła średnio aż 7246 zł. Tymczasem w pierwszym kwartale 2020 r. wynosiła jeszcze 6904 zł. Widać zatem, że nawet pandemia koronawirusa nie powstrzymała wzrostu cen nieruchomości w Rzeszowie.

Mimo wszystko, wciąż średnie ceny za metr kwadratowy w stolicy Podkarpacia są niższe niż w wielu innych polskich miastach (w tym m.in. w Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Warszawie czy nawet w Lublinie). To z kolei oznacza, że w tym momencie jest najlepszy czas na zakup nieruchomości w Rzeszowie – trend wzrostu cen mieszkań w tym mieście niemal na pewno się utrzyma.