Policjanci z komendy wojewódzkiej odwiedzili młodzież z Zespołu Szkół w Tyczynie. Spotkanie zostało zorganizowane z uczniami, którzy kształcą się na profilu policyjnym. Młodzi ludzie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda rekrutacja i jak można zostać policjantem, za co odpowiadają osoby nieletnie, o cyberprzemocy i bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

W miony wtorek, z uczniami Zespołu Szkół w Tyczynie, którzy kształcą się na profilu policyjnym, spotkali się z funkcjonariusze - prewencji, ruchu drogowego, wydziału kadr i szkolenia oraz wydziału do walki z cyberprzestępczoscią.

O odpowiedzialności prawnej nieletnich mówił asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Przedstawił najczęściej popełniane przez młodych ludzi przestępstwa oraz konsekwencje prawne, jakie mogą ponieść za swoje czyny. Uświadamiał, że  wyzywanie, straszenie, poniżanie innych osób w Internecie lub przy użyciu telefonu, jest jedną z form przemocy. Podkreślał, że robienie komuś zdjęć, filmów bez jego zgody, a następnie publikowanie ich w Internecie, może być bezprawne. Zdjęcia, które obrażają, ośmieszają, a nawet poniżają, są jedną z form przemocy, która może mieć poważne konsekwencję nie tylko prawne.

Kom. Renata Bednarska i kom. Paweł Grześ z wydziału ruchu drogowego mówili o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Podkreślali, że brawura i przecenianie swoich możliwości, niejednokrotnie prowadzi do tragicznych w skutkach następstw. W trakcie spotkania przypomniano o nowych przepisach ruchu drogowego, które regulują status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz siłą mięśni. Podczas rozmowy policjanci omówili kwestie m.in. bardzo popularnych hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Przypominali także jak ważne jest, aby pamiętać o elementach odblaskowych i stosowaniu się do obowiązujących przepisów.  

Głównym tematem prelekcji funkcjonariusza Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mł. asp. Piotra Marka, było cyberbezpieczeństwo, a w szczególności ochrona danych wrażliwych w Internecie. Mówił w jaki sposób można uniknąć niebezpieczeństw, jakie konsekwencje grożą tym, którzy dopuszczają się cyberprzemocy, wyłudzania danych czy oszustw, a przede wszystkim radził jak bronić się przed cyberprzemocą i nie stać się ofiarą oszustów internetowych.

O tym jak wygląda rekrutacja i jak można zostać policjantem mówił podkom. Bartłomiejem Mitanem z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.