Jak rozpoznać naturalność wędliny?

W sklepach możemy znaleźć przeróżny wybór wędlin od różnych dostawców. Różnią się wyglądem, sposobem przygotowania, zawartością mięsa jak i atrakcyjną ceną. Chodź wędliny, które zakupimy w sklepach kuszą swoim wyglądem, nie oznacza to, że będą one smaczne i zdrowe. Wiele wędlin, które kupujemy w sklepach naszpikowana jest substancjami chemicznymi, aby uatrakcyjnić ich wygląd. Wiele osób zadaje sobie pytania, jaką wędlinę wybrać i jaka wędlina jest najlepsza?

Najlepszym wyborem są oczywiście wędliny naturalne, dostępność naturalnych wyrobów jest duża i z pewnością znajdziemy odpowiednią osobę, zajmującą się swojskimi, naturalnymi wyrobami mięsnymi. Warto dowiedzieć się czym charakteryzują się swojskie wędliny, aby mieć pewność, że to co kupujemy jest zdrowe.

Wędliny to jedne z podstawowych produktów, goszczących na polskich stołach. Wystawne bankiety czy stół wiejski to punkty, na których zawsze króluje wędlina. Niestety od bardzo dawna firmy wędliniarskie stawiają na ilość, a nie jakość swoich produktów. Aby wybrać zdrową i naturalną wędlinę, należy czytać skład. Nawet w sklepach oferujących lady mięsne możemy poprosić sprzedawcę o skład danego wyrobu- mamy prawo mieć wgląd w to co będziemy spożywać. Podstawowymi składnikami cechującymi wędlinę wysokiej jakości to przede wszystkim mięso. Mięso może być drobiowe, wołowe, wieprzowe lub mieszane. Drugim składnikiem cechującym naturalną wędlinę jest solanka- maksymalnie 10% szynki.

Skład naturalnej wędliny nie jest długi, pamiętajmy- czym krótszy skład danego produktu, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Co znajduje się w wędlinie kupionej ze sklepu? W czym jest gorsza?

Istnieją produkty, które pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w składzie naturalnej wędliny, są to między innymi:

  1. skrobia roślinna,
  2. błonnik,
  3. E- czyli karageny, są to substancje pozyskiwane z czerwonych wodorostów, zawierających siarczan,
  4. gumy roślinne,
  5. białko sojowe

Składniki te, bardzo często odbijają się na naszym zdrowiu, oraz mają tendencje do wchłaniania wody. Przez co nie płacimy za szynkę, ale za znajdującą się w niej wodę.

Jak wygląda naturalna szynka? Jak ją przechowywać?

Szynkę naturalną bardzo łatwo odróżnić od szynki dostawców sklepowych. Szynka zza sklepowej lady posiadać będzie kuszący różowy kolor oraz gładką strukturę, zaś naturalna wędlina posiadać będzie włókna oraz przerosty tłuszczone. Swojskie wyroby, posiadać będą niejednolity, szarawy kolor. Kolejnym ważnym aspektem, który wyróżnia naturalną szynkę, to cena. Wędlina naturalna będzie droższa od innych wędlin. Naturalną szynkę można kupić już od 35 złotych za kilogram. Jednak musimy pamiętać o tym, że ceny też są wyższe.

Warto pamiętać o tym, aby naturalna wędlina była przechowywana w odpowiedni sposób. Kiełbasy, kabanosy, szynki oraz salami- mogą leżeć w lodówce przez kilka dni, mają one dłużysz termin ważności. Mięso w naturalnej osłonce nie powinno być przechowywane w niej dłużej niż 3 dni, a w przypadku osłonek sztucznych są to 2 dni.

Pamiętajmy o tym, aby wybierać to co naturalne i świeże. Wpierajmy lokalnych dostawców, którzy produkują naturalne i zdrowe swojskie wyroby.