Jak wspomóc mózg dziecka w trakcie nauki języka?Wspierać dziecko w nauce możesz na różne sposoby. Ważne, aby robić to nie tylko przy okazji tak ważnych wydarzeń, jak egzaminy końcowe, lecz także na co dzień, w trakcie roku szkolnego, jak i podczas wakacji. Jak to robić?

Przerwy i ruch

Zamiast opowiadać, jakie kolejne podręczniki kupić, jak mobilizować dziecko do jeszcze bardziej intensywnej nauki, chcemy zachęcić do troski o odpowiednią liczbę przerw od nauki i ruchu w życiu dziecka. Tak – to właśnie podczas przerw mózg regeneruje się, a w spoczynku jest w stanie wpaść na najlepsze rozwiązania. Pomyśl sobie, ile razy genialna myśl pojawiła się przed zaśnięciem? Pauzy w nauce pomagają również nabrać dystansu do rozwiązywanego zadania i pozwalają podejść do niego ze świeżą głową. Nic nie działa tak dobrze na pracę naszego mózgu jak aktywność fizyczna. Niestety zarówno dorośli, jak i dzieci w XXI wieku coraz częściej mają problem z tym, aby ruszać się regularnie i w odpowiednich ilościach. Warto o to zadbać, ponieważ każda forma ćwiczeń (nawet spacer czy taniec)  działa na budowę nowych połączeń neuronalnych, które odgrywają ogromną rolę w nauce języka obcego. Ponadto ruch aktywizuje ważne neuroprzekaźniki, w tym dopaminę, której główną funkcją jest motywowanie do nauki nowych rzeczy czy zwiększanie zdolności uwagi. Dlatego też na kursie angielskiego dla dzieci w Ropczycach lektorzy planują przerwy w postaci zabawy, śpiewu, rymowanek oraz wielu innych aktywności, podczas których dzieci mogą się poruszać.

Sprawdź, czy w Twojej okolicy znajduje się szkoła językowa Early Stage: https://earlystage.pl/pl/szkola/rop

Dieta i nawodnienie

Kolejny ważny, a niestety często lekceważony element, to dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. Dieta bogata w wysokiej jakości białko, kwasy omega-3 oraz wiele innych cennych makro- i mikroelementów jest w stanie w znaczącym stopniu pomagać  dziecku w procesach zapamiętywania. Dobrze odżywiony i nawodniony mózg szybciej się skupia, a dziecko jest bardziej aktywne, gotowe do pracy oraz szybciej przyswaja informacje. Sam mózg 5 czy 6-latka jest w stanie w ciągu dnia zużyć aż 60% dostarczonych do organizmu kalorii. Warto więc zadbać o to, aby pochodziły one z warzyw, owoców, produktów nieprzetworzonych, wolnych od ogromnych ilości soli, cukru i dodatków takich jak glutaminian sodu. Wbrew pozorom dieta jest równie ważna dla sprawności ciała, jak i umysłu.

Joga, ćwiczenia oddechowe, jogging – ruch na miarę możliwości dziecka 

Dla pracy mózgu ważny jest także odpoczynek. Dzieci jednak mają czasami problemy ze skutecznym i szybkim wyciszeniem. Pomóc w nim może wcześniejsza aktywność fizyczna. Warto także spróbować przekonać dziecko do jogi lub ćwiczeń oddechowych, które są w stanie skutecznie pomagać w relaksacji. Można je także wykorzystywać, kiedy dziecko chce się nad czymś skupić. Zajęcia w Early Stage bazują na przeplataniu aktywności ruchowych i wyciszających. Po szalonej zabawie warto wziąć kilka głębszych oddechów przed rozwiązywaniem ćwiczeń w podręczniku. Jeśli jesteś z Rzeszowa, sprawdź kursy angielskiego w swojej okolicy: https://earlystage.pl/pl/szkola/rzeszow. Ważne, aby dziecka do niczego nie zmuszać, ale zachęcać, także przez własny przykład. Niektóre ćwiczenia bez problemu możesz wykonać wspólnie z dzieckiem.