Debata społeczna na temat uzależnień w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza okazała się ważnym wydarzeniem, które zgromadziło wielu studentów, uczniów oraz specjalistów. Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości na temat negatywnych skutków zażywania narkotyków, dopalaczy, alkoholu i papierosów.
- Zwiększenie wiedzy na temat uzależnień.
- Omówienie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
- Prezentacja efektów używek przy użyciu narkogogli i alkogogli.
- Przedstawienie profilaktycznej walizki narkotykowej.
Wczoraj na kampusie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych odbyło się spotkanie, które miało na celu omówienie problematyki uzależnień wśród młodzieży. Organizatorami byli Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu podinsp. Jan Wojtowicz oraz Studenckie Koło Naukowe „FOCUS”. Spotkanie rozpoczęli przedstawiciele koła, którzy przywitali zaproszonych gości i wprowadzili w szczegóły debaty.
Jednym z kluczowych tematów poruszonych podczas debaty była Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mł. asp. Mateusz Szynal z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu wyjaśnił, jak mieszkańcy mogą zgłaszać zagrożenia na mapie oraz jak policja weryfikuje zgłoszenia. Funkcjonariusz zachęcał także młodzież do rozważenia kariery w Policji.
Spotkanie zgromadziło wielu ekspertów, w tym wykładowców i specjalistów z różnych dziedzin. Wśród nich znaleźli się prof. ucz. dr hab. inż. Ryszard Pukała, dr Dorota Dejniak, dr inż. Lucyna Szczygieł oraz dr inż. Elżbieta Wolanin - Jarosz. Ich obecność i wiedza były cennym wkładem w dyskusję na temat uzależnień i ich skutków.
Mgr Magdalena Czarny - Tadla, psycholog ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, w swoim wystąpieniu pt. "Uzależnienie nie jedno ma imię" wskazała na różne przyczyny, które skłaniają młodzież do eksperymentowania z używkami. Zwróciła uwagę na rolę relacji z rodzicami w kontekście uzależnień.
Podczas debaty uczestnicy mieli okazję samodzielnie doświadczyć efektów zażywania używek poprzez założenie narkogogli i alkogogli. Mgr Renata Majkut - Lotycz z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Jarosławiu omówiła szkodliwość zakazanych środków na młody organizm, podkreślając zmiany w percepcji i reakcjach.
Przedstawicielka Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, mgr inż. sierż. szt. Justyna Warzybok, opowiedziała o warunkach produkcji narkotyków, ich rodzajach oraz odpowiedzialności karnej związanej z ich posiadaniem i wytwarzaniem.
Na specjalnym stanowisku dzielnicowi mł. asp. Wojciech Bereźnicki i mł. asp. Michał Buczek zaprezentowali profilaktyczną walizkę narkotykową, zawierającą atrapy narkotyków oraz przedmioty służące do ich zażywania, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników.
Debata zakończyła się owocną dyskusją, podczas której uczestnicy zadawali pytania oraz zgłaszali swoje wnioski, co świadczy o dużym zaangażowaniu i zainteresowaniu tematem wśród młodzieży i specjalistów.
Źródło: Policja Rzeszów