Wojewoda podkarpacki odwiedza 107-letniego czołgistę Wojska Polskiego w Święto Wojska Polskiego
Wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, miała zaszczyt spotkać się z wyjątkową postacią – 107-letnim kapitanem Tadeuszem Lutakiem, najstarszym żyjącym czołgistą Wojska Polskiego, podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. To szczególne wydarzenie miało miejsce w Strzyżowie, gdzie historia i pamięć o przeszłości wciąż żyją w sercach mieszkańców.

Spotkanie z Legendą Wojska Polskiego

W dniu, w którym cała Polska świętowała Wojsko Polskie, wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, z towarzyszeniem posła Pawła Kowala oraz Jerzego Tabina, dyrektora Biura Wojewody, odwiedzili kapitana Tadeusza Lutaka. Ten 107-latek, nazywany żywą legendą, zasłynął jako dowódca drużyny dywersyjnej w 1944 roku, kiedy to walczył w szeregach Armii Krajowej. Jego wspomnienia i doświadczenia z czasów II wojny światowej są nie tylko osobistą historią, ale także częścią zbiorowej pamięci narodu.

Życie po wojnie – powroty i zaangażowanie społeczne

Po zakończeniu działań wojennych, kapitan Lutak wyjechał na tzw. Ziemie Odzyskane, jednak szybko wrócił do swoich rodzinnych stron, gdzie w 1946 roku rozpoczął nowe życie. Pracował w Żarnowej, zajmując się rolnictwem oraz masarstwem. Jego zaangażowanie w życie lokalnej społeczności nie zakończyło się jednak na pracy zawodowej. Po odzyskaniu niepodległości, Tadeusz Lutak stał się aktywnym członkiem organizacji kombatanckich, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Wyróżnienia i uznanie dla kapitana Lutaka

Kapitan Lutak został uhonorowany wieloma odznaczeniami za swoje zasługi. Wśród nich znajdują się m.in. Medal Wojska, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W marcu 2023 roku, w uznaniu jego zasług, został awansowany na kapitana Wojska Polskiego w stanie spoczynku. W lutym 2024 roku otrzymał również honorową odznakę „Zasłużony dla województwa podkarpackiego”.

Wojewoda Kubas-Hul podsumowała to wyjątkowe spotkanie, mówiąc: „Czwartkowe spotkanie pełne wzruszeń, ciepła, radości, ciekawych rozmów i niezwykłych wspomnień. Panu kapitanowi życzę dużo zdrowia!” To zdanie pięknie odzwierciedla szacunek, jaki mieszkańcy mają dla osób, które w trudnych czasach walczyły o wolność i niepodległość swojego kraju.


Według informacji z: UW Rzeszów