Warsztaty drzeworytnicze z mistrzem Józefem Lewkowiczem w Rzeszowie
W dniach 14 i 15 września odbyły się niezwykle inspirujące warsztaty drzeworytnicze, prowadzone przez doświadczonego artystę ludowego Józefa Lewkowicza. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poznać tajniki tego rzadkiego rzemiosła, ale także stworzyć własne dzieła sztuki, które będą dla nich wyjątkową pamiątką.

Spotkanie z mistrzem rzemiosła drzeworytniczego

Warsztaty z Józefem Lewkowiczem, zorganizowane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, przyciągnęły pasjonatów sztuki i rzemiosła. Artysta, znany z unikalnego drzeworytu płazowskiego, podzielił się swoją fascynacją tym tradycyjnym zawodem oraz historią własnych prac. Jego talent oraz wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, które połączył z ciężką pracą, zaowocowały perfekcyjnymi rezultatami, co mogli zaobserwować uczestnicy warsztatów.

Twórczy proces i techniki drzeworytnicze

Na początku spotkania pan Józef zaprezentował wybrane prace, w tym drzeworyty przedstawiające świętych oraz motywy ludowe. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jakie drewno najlepiej sprawdza się w drzeworytnictwie oraz poznać proces powstawania drzeworytu białego. Po wprowadzeniu do tematu przyszedł czas na praktykę. Uczestniczki, pod czujnym okiem mistrza, przystąpiły do tworzenia własnych grafik, które najpierw szkicowały na drewnie lipowym, a następnie przeszły do używania nożyków i dłut. Praca z drewnem okazała się wymagająca, jednak efekty, jakie osiągnęły, były niezwykle satysfakcjonujące.

Odbitki jako efekt końcowy warsztatów

W trakcie drugiego dnia, uczestniczki miały szansę na wykonanie odbitek z wcześniej przygotowanych matryc. Dzięki specjalistycznym technikom, które pan Józef demonstrował, każda z uczestniczek mogła stworzyć unikalne dzieło. To nie tylko lekcja tradycyjnego rzemiosła, ale także szansa na wyrażenie siebie poprzez sztukę. Oprócz tego, artysta zaskoczył organizatorów, darując bibliotece drzeworyt z logo WiMBP, co podkreśla jego przywiązanie do lokalnych tradycji.

Na zakończenie warsztatów, uczestniczki mogły odczuć radość z własnych osiągnięć oraz zyskać nowe umiejętności, które pozwolą im na dalsze eksplorowanie tajników drzeworytnictwa. Dziękujemy panu Józefowi Lewkowiczowi za jego pasję oraz zaangażowanie, a uczestniczkom gratulujemy twórczych osiągnięć i życzymy dalszego rozwoju w tej pięknej dziedzinie.

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu „Śladami tradycji i architektury drewnianej na Podkarpaciu”, wspieranego przez budżet Województwa Podkarpackiego.


Wg inf z: Biblioteka Rzeszów