Znamy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Pióro Pegaza 2024”
Wyniki ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „O Pióro Pegaza 2024” zostały ogłoszone, przynosząc radość zarówno uczestnikom, jak i organizatorom. Konkurs ten, zorganizowany w hołdzie Czesławowi Miłoszowi, przyciągnął utalentowanych poetów z całego kraju, którzy z pasją oddali się tworzeniu inspirujących dzieł.

Przegląd konkursu i jego cele

Ogólnopolski konkurs poetycki „O Pióro Pegaza 2024” ma na celu nie tylko promowanie twórczości poetyckiej, ale również upamiętnienie życia i dorobku Czesława Miłosza, jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć utwór inspirowany jego twórczością, co przyczyniło się do ożywienia literackiego dyskursu w Polsce.

Konkurs miał charakter otwarty, co pozwoliło zarówno debiutującym poetom, jak i tym z większym dorobkiem, na zaprezentowanie swoich umiejętności. W sumie komisja konkursowa oceniła 162 prace, co świadczy o dużym zainteresowaniu wydarzeniem.

Werdykt i nagrody

Jury, w skład którego weszli uznani literaci, ogłosiło wyniki, które wzbudziły entuzjazm wśród uczestników. I miejsce zdobyła Iwona Świerkula za utwór „Otwarte wersy”, a II miejsce przypadło Mirosławowi Kowalskiemu za jego dzieło „Zmierzanie”. Na III miejscu uplasował się Bogdan Nowicki z utworem „Słowa”.

Oprócz głównych nagród, jury postanowiło przyznać wyróżnienia dla kolejnych utalentowanych poetów. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Tadeusz Knyziak za „Zapiski z podróży”, Agnieszka Kaczorowska za „Miłoszu” oraz Marcelina Kaźmierczak za „Miasto na skraju czasu”. Gratulacje dla wszystkich uczestników świadczą o ich zaangażowaniu i pasji do poezji.

Uroczystość wręczenia nagród i koncert

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 12 października 2024 r. o godzinie 16:00 w Rzeszowskich Piwnicach, przy ul. Rynek 26. To wyjątkowe wydarzenie będzie nie tylko okazją do wręczenia nagród, ale także do świętowania literackiego dorobku, połączonego z muzyką.

W programie przewidziano koncert SVIATYJ, podkarpackiego artysty, którego twórczość jest głęboko osadzona w wielokulturowych odniesieniach, co doskonale wpisuje się w tematykę twórczości Czesława Miłosza. Wstęp na wydarzenie jest wolny, co sprawia, że każdy może dołączyć do tego literacko-muzycznego święta.


Opierając się na: Biblioteka Rzeszów