Wojciech Chmielarz w Rzeszowie opowiadał o magii pisania i roli czytelnika

W sercu Rzeszowa odbyło się wyjątkowe spotkanie z jednym z najważniejszych polskich autorów kryminałów, Wojciechem Chmielarzem. Jego opowieści o pisaniu i roli czytelnika poruszyły licznie zgromadzoną publiczność, która miała okazję poznać kulisy powstawania bestsellerów oraz dowiedzieć się o wpływie nowoczesnych technologii na literaturę.
- Rzeszowska biblioteka gościła Wojciecha Chmielarza w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki
- Spotkanie pełne pasji i literackich tajemnic w rzeszowskiej WiMBP
Rzeszowska biblioteka gościła Wojciecha Chmielarza w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki
13 maja w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie z Wojciechem Chmielarzem, autorem znanym przede wszystkim z mistrzowskich kryminałów i thrillerów psychologicznych. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2025 pod hasłem Biblioteka. Lubię tu być!”, a jego realizacja była możliwa dzięki współpracy kilku Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy rzeszowskiej placówce.
Chmielarz, który zdobył m.in. Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść Przejęcie” oraz nagrodę czytelników za Żmijowisko”, opowiedział o swojej drodze twórczej, inspiracjach i procesie pisania. Autor wyjaśnił, że dla niego literatura to przede wszystkim opowiadanie historii, które czytelnik dopełnia własnymi przeżyciami i doświadczeniami. Każdy czytelnik jest inny, co pozwala na bardzo indywidualną lekturę” podkreślił podczas spotkania.
Publiczność miała okazję dowiedzieć się także o tym, jak tworzyć postaci niebanalne i pełne życia oraz jak ważna jest interakcja między autorem a odbiorcą. Chmielarz odniósł się również do rosnącej roli sztucznej inteligencji w literaturze, zaznaczając jednak, że emocjonalna głębia i dialog wewnętrzny pozostają domeną ludzkiego autora.
Spotkanie pełne pasji i literackich tajemnic w rzeszowskiej WiMBP
Gość z Gliwic, obecnie mieszkający w Warszawie, został serdecznie powitany przez dyrektor WiMBP Bożenę Jandę oraz prowadzącą wydarzenie Sylwię Wierzbińską z działu Udostępniania Zbiorów. Sala wypełniła się miłośnikami literatury kryminalnej, którzy zadawali liczne pytania dotyczące przyszłych projektów autora, ekranizacji jego książek oraz ulubionych pisarzy wpływających na jego warsztat.
Spotkanie zakończyło się sesją autografów i rozmowami indywidualnymi, które pozwoliły uczestnikom jeszcze bliżej poznać fascynujący świat pisarza. Organizatorzy wyrazili ogromną wdzięczność za tak liczne przybycie i aktywny udział w dyskusji o literaturze pełnej emocji i napięcia.
Wydarzenie zostało sfinansowane dzięki wsparciu Instytutu Książki oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.
Autor: krystian