Marsz pamięci w Rzeszowie śladami ofiar likwidacji getta 1942

2 min czytania
Marsz pamięci w Rzeszowie śladami ofiar likwidacji getta 1942


W Rzeszowie po raz 21. odbył się Marsz Pamięci, który przypomniał o tragicznych wydarzeniach sprzed 83 lat. Uczestnicy podążali śladami Żydów wywiezionych do Bełżca, oddając hołd ofiarom likwidacji getta rzeszowskiego. To wyjątkowe wydarzenie łączy historię z żywą pamięcią mieszkańców miasta.

  • Rzeszów pamięta trasę dawnych losów Żydów z getta
  • Stacja Staroniwa miejscem refleksji nad losem rzeszowskich Żydów

Rzeszów pamięta trasę dawnych losów Żydów z getta

7 lipca w stolicy Podkarpacia odbyła się wyjątkowa uroczystość upamiętniająca likwidację getta rzeszowskiego, które miało miejsce w lipcu 1942 roku. Marsz Pamięci poprowadził uczestników od terenu dawnego cmentarza żydowskiego, obecnie znanego jako Plac Ofiar Getta, aż do stacji kolejowej Staroniwa. To właśnie tę drogę pokonywali przed laty Żydzi wywożeni do obozu zagłady w Bełżcu.

Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie Rajsze, które od lat działa na rzecz zachowania pamięci o żydowskim dziedzictwie Rzeszowa. Podczas uroczystości na Placu Ofiar Getta odczytano poruszające relacje ocalałych oraz przemówienia przedstawicieli rodzin osób, które przeżyły dramatyczne chwile getta. Przy pamiątkowym obelisku złożono kwiaty i zapalono znicze, a także ułożono symboliczne kamyki – znak pamięci i szacunku.

Stacja Staroniwa miejscem refleksji nad losem rzeszowskich Żydów

Na terenie stacji kolejowej Staroniwa zawisły karteczki z nazwiskami ofiar Holokaustu – mieszkańców Rzeszowa i okolicznych miejscowości, którzy zostali zgładzeni podczas II wojny światowej. To wzruszający gest przypominający o indywidualnych historiach ludzi, których życie brutalnie przerwała wojna.

Getto rzeszowskie powstało na początku 1942 roku i zamknęło w sobie około 23-25 tysięcy osób z miasta oraz okolicznych miejscowości takich jak Błażowa, Kolbuszowa czy Łańcut. Likwidacja getta rozpoczęła się 7 lipca 1942 roku – tysiące mieszkańców zostało wywiezionych do obozu zagłady w Bełżcu, a około dwóch tysięcy osób – głównie starców, dzieci i chorych – rozstrzelano w pobliskich lasach.

W kolejnych miesiącach niemieckie władze kontynuowały deportacje aż do września 1943 roku, kiedy to getto przestało istnieć. Przedwojenna społeczność żydowska stanowiła około 40 procent mieszkańców Rzeszowa i została niemal całkowicie unicestwiona. Nieliczni ocaleńcy pozostają świadectwem tamtych tragicznych czasów.

Na podst. Powiat Rzeszów

Autor: krystian