Wystawa w Rzeszowie świętuje 100 lat Policji Kobiecej i jej niezwykłą historię

2 min czytania
Wystawa w Rzeszowie świętuje 100 lat Policji Kobiecej i jej niezwykłą historię


W Rzeszowie otwarto wyjątkową wystawę, która przenosi nas w czasie do początków Policji Kobiecej w Polsce. To nie tylko historia, ale także hołd dla kobiet, które od stu lat z determinacją służą bezpieczeństwu mieszkańców.

  • Rzeszowska Komenda Wojewódzka prezentuje niezwykłą wystawę o Policji Kobiecej
  • Setna rocznica Policji Kobiecej przypomina o sile i zaangażowaniu kobiet w Rzeszowie i całym kraju

Rzeszowska Komenda Wojewódzka prezentuje niezwykłą wystawę o Policji Kobiecej

W murach Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji upamiętniającej setną rocznicę powstania Policji Kobiecej. Wydarzenie zgromadziło najwyższe lokalne władze oraz przedstawicieli służb mundurowych, którzy wspólnie uczcili wkład kobiet w rozwój polskiej formacji policyjnej.

Obecni byli m.in. insp. Andrzej Patrzałek – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie oraz insp. Małgorzata Fąfara, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego. Wśród gości znaleźli się także Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki oraz Karol Ożóg, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Wystawa przygotowana przez rzeszowską komendę, przy wsparciu Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, odsłania mało znane fragmenty historii Policji Kobiecej. Na unikatowych fotografiach można zobaczyć oryginalne mundury, warunki służby oraz różnorodne zadania wykonywane przez policjantki na ulicach miast i w urzędach policyjnych.

Setna rocznica Policji Kobiecej przypomina o sile i zaangażowaniu kobiet w Rzeszowie i całym kraju

Policja Państwowa powstała 24 lipca 1919 roku jako formacja odpowiedzialna za porządek publiczny w odrodzonej Polsce. Już sześć lat później, w 1925 roku, powołano Policję Kobiecą – odpowiedź na społeczne wyzwania tamtych czasów, takie jak walka z prostytucją czy przestępczością nieletnich.

Kobiety pełniły służbę przede wszystkim w większych miastach II Rzeczypospolitej, między innymi w Warszawie, Krakowie czy Lwowie. Ich rola była niezwykle ważna – zajmowały się zwalczaniem przestępstw skierowanych przeciwko kobietom i dzieciom oraz prowadziły działania prewencyjne i wychowawcze.

Na chwilę przed wybuchem II wojny światowej około 300 policjantek służyło w Policji Państwowej, co stanowiło około 1% wszystkich funkcjonariuszy. Ich praca wymagała nie tylko profesjonalizmu, ale też odwagi i determinacji – cech, które do dziś są fundamentem służby kobiet w policji.

„To nie tylko lekcja historii, ale także świadectwo determinacji i profesjonalizmu kobiet, które przełamywały bariery i udowadniały, że płeć nie jest przeszkodą w służbie na rzecz bezpieczeństwa” – nadkom. dr Marcin Dziubak

Ekspozycja dostępna jest dla mieszkańców Rzeszowa i okolic przez najbliższe tygodnie w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji przy ulicy Słowackiego 12. To doskonała okazja, by poznać fascynujące losy kobiet, które od stu lat dbają o nasze bezpieczeństwo.

Na podstawie: Policja Rzeszów

Autor: krystian