Cztery wypadki, w których czworo pieszych poniosło śmierć, to tragiczny bilans zdarzeń drogowych podczas minionego weekendu na drogach naszego województwa. Policjanci apelują do wszystkich poruszających się po drogach o rozwagę i ostrożność. Zmieniająca się pogoda, szybko zapadający zmrok sprawiają, że warunki na jezdni są trudne.

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadków drogowych, do których doszło podczas minionego weekendu. W tych najtragiczniejszych zginęli piesi. Do pierwszego z nich doszło około godziny 11, w Przemyślu na ul. Mickiewicza, gdzie potrącona została piesza. Kierujący fordem, 52-letni mężczyzna, potrącił przechodzącą na drugą stronę jezdni, 85-letnią mieszkankę Przemyśla.

Drugie tragiczne w skutkach zdarzenie drogowe miało miejsce w Starym Lublińcu w powiecie lubaczowskim. Tam kierujący renaultem, najechał na leżącego na jezdni 80-letniego mężczyznę.

Do kolejnych zdarzeń z udziałem pieszych doszło wczoraj i dzisiaj rano w powiecie krośnieńskim. Wczoraj kobieta została śmiertelnie potrącona na przejściu dla pieszych w Jedliczu, natomiast dzisiaj rano w Jaszczwi, pod kołami ciężarówki zginął mężczyzna.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze po zmroku. Pamiętajmy, że piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Teraz kiedy zmrok zapada coraz wcześniej, a warunki pogodowe są coraz gorsze, piesi i rowerzyści są mało widoczni.

Szczególny apel również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.