Policja Rzeszów: Podczas międzynarodowej konferencji we Lwowie przemyska Policja promowała mapę zagrożeń

2 min czytania

W auli Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu MSW we Lwowie, odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pod nazwą Teoria i praktyka zwalczania przestępczości w nowoczesnych warunkach”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Podczas konferencji dr Andrzej Kawecki - Zastępca Naczelnika Wydziału Administracyjno Gospodarczego przemyskiej komendy - przedstawił referat pt. Krajowa mapa zagrożeń, jako istotne narzędzie kształtowania bezpieczeństwa lokalnego”.

W konferencji wzięli udział również przedstawiciele ośrodków naukowych, Misji Doradczej Unii Europejskiej z Czech, Hiszpanii, Szwecji iWęgier , w tym również wykładowcy z Polski między innymi mł. insp. Agata Tyburska - wykładowca Zakładu Bezpieczeństwa Państwa Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele przemyskiej komendy, w tym Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu kom. Janusz Kiszka oraz dr Andrzej Kawecki Zastępca Naczelnika Wydziału Administracyjno - Gospodarczego, który w ramach panelu Zagraniczne doświadczenia w przeciwdziałaniu przestępczości”, przedstawił referat Krajowa mapa zagrożeń, jako istotne narzędzie kształtowania bezpieczeństwa lokalnego”.

Podczas prezentacji podkreślono, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest obecnie skutecznym narzędziem, dzięki któremu policja i mieszkańcy mogą prowadzić wymianę informacji na temat zagrożeń, a także umożliwiającym każdej zainteresowanej osobie przyczynić się do kształtowania poziomu i poczucia bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym. Potwierdzeniem tego jest fakt, że coraz więcej zgłoszeń naniesionych na mapę zostaje potwierdzonych przez policję. Według danych na dzień 17 marca br. skala zgłoszeń potwierdzonych wynosiła 34,24%, natomiast wg stanu na dzień 8 września br. - 41,45%. Świadczy to zarówno o dobrej pracy samych policjantów, ale również o coraz rozważniejszym korzystaniu z tego narzędzia przez samych obywateli. Dzięki zgłoszeniom naniesionym na mapę policjanci zdiagnozowali 197.728 zagrożeń nurtujących lokalną społeczność, a przez podjęcie dalszych działań zmierzających do ich usunięcia, przyczynili się, nie tylko do poprawy poziomu i poczucia bezpieczeństwa, ale również do utwierdzenia lokalnej społeczności w tym, że ma ona realny wpływ na bezpieczeństwo w miejscu swojego zamieszkania.

Zaprezentowanie zasad funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a uczestnicy konferencji zadawali liczne pytania. Podobne narzędzie funkcjonuje również na Ukrainie, ale zarządzać nim i nanosić informację może tylko Policja, stąd tak wielkie zainteresowanie faktem, że obywatele sami mogą zgłaszać nurtujące ich zdarzenia, które są później analizowane.

W związku z konferencją w publikacji Teoria i praktyka przeciwdziałania przestępczości we współczesnych warunkach”, wydanej przez Uniwersytet MSW we Lwowie, ukazał się również artykuł dr Andrzeja Kaweckiego zatytułowany Krajowa mapa zagrożeń jako istotne narzędzie kształtowania bezpieczeństwa lokalnego”.

Policja Podkarpacka, podkarpacka.policja.gov.pl/, podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kmp-przemysl/wydarzenia/81355,Podczas-miedzynarodowej-konferencji-we-Lwowie-przemyska-Policja-promowala-mape-z.html

Autor: krystian