Pożyczamy pieniądze na różnego rodzaju wydatki, które często pojawiają się nagle. Na te potrzeby bierze się pożyczki długoterminowe lub krótkoterminowe, które ze względu na niewielkie kwoty mają być spłacone w krótkim terminie. Obecnie możemy uzyskać pożyczki zarówno od banku, jak i instytucji pozabankowej. Następnie możemy znaleźć ofertę, która odpowiada nam pod względem warunków i kosztów. Najczęściej udzielane są pożyczki krótkoterminowe.

Czym są pożyczki krótkoterminowe?

Generalnie pożyczki tego rodzaju udzielane są na okres krótszy niż 2 lata. Dlatego są to np. kredyty na miesiąc, 10 miesięcy albo na 24 miesiące. Dotyczą głównie mniejszych kwot, które łatwiej spłacić kredytobiorcy, czyli do około 10 tys. zł. Również pożyczki krótkoterminowe pozwalają nam łatwiej określić ryzyko, ponieważ łatwiej jest nam patrzeć w krótszej perspektywie. Ponadto, pożyczki te są udzielane szybko i nie wymagają przedstawiania szeregu dokumentów. Często możemy je otrzymać, okazując dowód osobisty.

Gdzie uzyskuje się pożyczki krótkoterminowe?

Tego typu pożyczki są szeroko dostępne. Możemy je uzyskać w banku, instytucji niebankowej, możemy je również wziąć od rodziny, przyjaciół, możemy też skorzystać ze specjalnych ofert kredytów społecznych. Są one także dostępne przez Internet - warto przejrzeć dostępne oferty w rankingach i porównywarkach, np. pod adresem https://www.centrumpozyczek360.pl/ - dzięki temu mamy podgląd całego rynku.

Typy pożyczek krótkoterminowych

Pierwszym typem jest chwilówka. Jest to szybki kredyt pozabankowy, który dotyczy kwot od ok. 200 do 3000 zł, ale znajdziemy również firmy, które mogą pożyczyć o wiele większe kwoty. Czas spłaty wynosi zazwyczaj od 15 do 30 dni, ale znajdujemy również pożyczki do 60 dni. Są one spłacane w jednej racie. Często możemy również skorzystać z możliwości wydłużenia okresu spłaty. Drugim typem jest pożyczka ratalna. Gdy potrzebujemy pieniędzy w większej kwocie, której spłata jest podzielona na raty, możemy również wybrać pożyczki ratalne. Możemy otrzymać wyższą kwotę na dowolne wydatki i samemu wybrać termin spłaty. Następnie dług jest dzielony na raty i jest znacznie łatwiejszy do spłacenia.

Wymagania formalne

W większości instytucji finansowych podstawą do otrzymania tych pożyczek jest posiadanie jakiegoś źródła dochodu, np. z tytułu umowy o pracę, emerytury lub renty. Możemy jednak również uzyskać pożyczkę, gdy mamy nieregularne dochody, na przykład z tytułu umowy o pracę lub zlecenia. W przypadku pożyczek krótkoterminowych nie musimy zazwyczaj przedstawiać dokumentów potwierdzających nasze dochody. Większość pożyczkobiorców wymaga również, aby klient posiadał pozytywną historię kredytową w BIK. Chociaż w przypadku tak zwanej pożyczki bez BIK nie jest to wymagane.

Co wiemy o pożyczkach krótkoterminowych