UM Rzeszów: Premiera filmu Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś - zapomniany Sprawiedliwy”
fot. materiały prasowe organizatora
2 października br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie o godz. 18 odbędzie się premiera filmu Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś zapomniany Sprawiedliwy ” w reżyserii Rolanda Dubiela. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami filmu.
Film Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś zapomniany Sprawiedliwy” to fabularyzowany dokument przedstawiający postać Aleksandra Ładosia (18911963), polskiego dyplomaty i polityka, posła RP na Łotwie (19231926), konsula generalnego RP w Monachium (19271931), posła RP w Szwajcarii (19401945) w kontekście jego działalności na rzecz ratowania europejskich Żydów w czasie II wojny światowej. Z pomocą ekspertów, badaczy i pasjonatów twórcy filmu przedstawiają mechanizmy działania tzw. Grupy Berneńskiej oraz role, jakie pełnili w niej poszczególni jej członkowie tj. dyplomaci i działacze żydowscy, którzy stworzyli system nielegalnej produkcji paszportów ratujących życie.
Korzenie Aleksandra Ładosia prowadzą do Głogowa Małopolskiego na Podkarpaciu, skąd pochodził jego ojciec Jan Ładoś. Pamięć o znamienitym rodaku jest w Głogowie nadal żywa i to z inicjatywy lokalnych władz powstał film, na który chcielibyśmy bardzo zaprosić.
Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane m. in. w Ambasadzie RP w Bernie, Fundacji Archivum Helveto-Polonicum we Fryburgu, Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie, Instytucie Pileckiego w Warszawie, Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Głogowie Małopolskim oraz w pałacyku myśliwskim Potockich w Julinie (wieś Wydrze, woj. podkarpackie), który w fabularyzowanych scenach zagrał polskie poselstwo w Bernie.
Konsultacją historyczną zajmował się dr Robert Borkowski z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Małopolskim. W realizacje projektu zaangażowanych było wiele osób. Szczególnie należy podkreślić udział Jakuba Kumocha, obecnego ambasadora RP w Szwajcarii, który udzielił obszernej wypowiedzi na temat działania tzw. Grupy Berneńskiej oraz funkcjonowania polskiej ambasady w czasie II wojny światowej. Wizyta w ambasadzie polskiej w Bernie przyniosła kolejne kontakty, dzięki, którym twórcy dotarli do Fryburga, do Fundacji Helveto-Polonicum, gdzie założyciel i prezes fundacji pan Jacek Sygnarski udostępnił ekipie filmowej wiele unikatowych materiałów archiwalnych.
W Polsce, w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, do zdjęć filmowych zostało udostępnione tzw. Archiwum Eissa dokumentujące działania polskiej dyplomacji dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Znajdują się tam m.in. paszporty paragwajskie oraz oryginalne zdjęcia do paszportów z danymi osobowymi.
W Instytucie Pileckiego w Warszawie pani Monika Maniewska opowiedziała pokrótce o badaniach prowadzonych przez Instytut i udostępniła kopie dokumentów, których oryginały znajdują się obecnie w Auschwitz-Birkenau. Wiele szczegółów nie mogła zdradzić przez wzgląd na toczące się badania.
O swojej pracy nad serią artykułów o Grupie Berneńskiej opowiedzieli dziennikarze Dziennika Gazeta Prawna Zbigniew Parafianowicz oraz Michał Potocki. Praca badawcza i teksty ich autorstwa, pierwsze ukazały się w sierpniu 2017 roku, stały się impulsem do powrotu do badań oraz rozpowszechnienia wiedzy o działalności Grupy Berneńskiej dotąd znanej wąskiej grupie specjalistów-historyków.
Producentem filmu jest Urząd Gminy Głogów Małopolski. Koproducentem Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Podkarpacka Komisja Filmowa. Film powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej edycja 2018, programu mającego na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z regionem.
Zwiastun: https://youtu.be/VfYOYtMsEvg
Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Wejściówki czekają na osoby zainteresowane w portierni Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie od wtorku (24.09).
Urząd Miasta Rzeszowa, rzeszow.pl/, rzeszow.pl/miasto-rzeszow/aktualnosci/19504,premiera-filmu-sprawy-paszportowe-aleksander-lados-zapomniany-sprawiedliwy.html
Autor: krystian