Policjanci zawsze chętnie spotykają się z dziećmi i młodzieżą, jednak z uwagi na panującą epidemię i związane z nią ograniczenia, spotkania „twarzą w twarz” nie są dziś możliwe. Funkcjonariuszka wydziału prewencji oraz policjanci wydziału dw. z cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Rzeszowie spotkali się z młodzieżą on-line. Przeprowadzone prelekcje poświęcone były cyberzagrożeniom.

Przez cały tydzień, w podrzeszowskim Zaczerniu policjanci prowadzili prelekcje z młodzieżą on-line. Spotkania podzielone były na dwa działy tematyczne. W pierwszym mł. asp. Karolina Dykas z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie, omawiała aspekty prawne cyberprzemocy. Podczas spotkania policjantka przypominała również zasady odpowiedzialności prawnej młodych osób za popełnione czyny karalne i symptomy świadczące o zagrożeniu demoralizacją, wynikające z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

W drugim dziale tematycznym Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie podinsp. Piotr Szymański i funkcjonariusz Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie mł. asp. Piotr Marek omawiali praktyczne aspekty zabezpieczenia swojej tożsamości w sieci. Mówili o mowie nienawiści oraz „hejcie” w internecie. Policjanci zwracali szczególną uwagę na cyberprzemoc, która z uwagi na obecną sytuację, jest sporym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży, które większość czasu spędzają teraz przed komputerem.

Funkcjonariusze omawiali również typowe zachowania sprawców cyberprzemocy, podpowiadali jak zachować się w sytuacji, gdy dowiemy się, że ktoś z naszego otoczenia doświadcza cyberprzemocy. Przypominano również o niebezpieczeństwach związanych z niewłaściwym i nieostrożnym korzystaniem z internetu.

Na koniec spotkań funkcjonariusze odpowiadali na pytania zadawane przez młodzież oraz pedagogów uczestniczących w wirtualnych prelekcjach.

 

Źródło: Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie