Nie w każdym domu czy mieszkaniu znajduje się oddzielne pomieszczenie, które nazywamy jadalnią, ale zawsze staramy się wydzielić chociaż niewielki fragment posiadanej powierzchni, aby przystosować go właśnie po to, aby postawić przynajmniej niewielki stół z krzesłami. Staramy się, aby to miejsce było wyjątkowe i aby każdy członek rodziny, lokator lub odwiedzająca nas osoba chciała tutaj usiąść i zjeść z nami wspólny posiłek. Ale czy lepiej postawić tutaj na minimalizm, czy może maksymalizm?
Jak zaprojektować jadalnię?
Projektując funkcjonalną jadalnię albo kącik, w którym stanie stół z krzesłami, powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o wygodzie. I nie chodzi tylko o to, aby wybrane meble były tapicerowane czy bez kanciastych rogów. Mowa o tym, aby przestrzeń ta była odpowiednio wydzielona i znajdowała się możliwie blisko kuchni. Jeżeli mamy salon połączony z kuchnią i jadalnią, to postarajmy się, aby stół stanął pomiędzy kanapą a zabudową kuchenną. Jeżeli to sofa znajdzie się na środku pokoju, to droga pokonywana z jednej strefy do kolejnej będzie bardzo długa.
Dodatkowo – jadalniane meble mogą też wchodzić w część kompletu kuchennego. Może być to m.in. wysoki stół z wygodnymi hokerami, który na co dzień będzie pełnił rolę wyspy kuchennej.
Tuż za krzesłami nie może znajdować się ściana. Musimy zapewnić gościom możliwość wygodnego odsunięcia mebla w taki sposób, aby nie bali się oni o to, że uszkodzą przedmiot obecny za nimi. Lepiej postawić też na mniejsze zestawy, ale z możliwością rozłożenia (w razie potrzeby) niż ogromne blaty, których na co dzień i tak nie używamy.
Meble do jadalni – czego nie może zabraknąć?
Meble do jadalni powinny być przede wszystkim ładne, stylowe, ale też funkcjonalne i wykonane z dobrej jakości materiałów (jak te dostępne na stronie https://zona-design.pl/meble/do-jadalni/). Nie jest istotne, czy wolimy naturalne materiały, takie jak drewno, czy może kochamy tworzywo sztuczne zestawione z metalem lub szkłem. W każdym przypadku możemy znaleźć pasujący nam stół oraz krzesła. To najpopularniejszy, podstawowy zestaw mebli, który powinien znaleźć się w jadalni.
Dobrą alternatywą są wyżej wspomniane stoły rozkładane. Część blatu chowana jest we wnętrzu mebla, dzięki czemu nie zabieramy wolnej przestrzeni, natomiast w kilka chwil możemy powiększyć powierzchnię stołu w taki sposób, by zmieściły się dodatkowe krzesła. Te możemy przynieść z kuchni, gabinetu czy też innego pomieszczenia.
Dodatkowe wyposażenie jadalni
Wciąż nie są to wszystkie meble, które mogą znaleźć się w jadalni. Kolejnym ciekawym meblem jest komoda, w której ukryjemy dodatkowe obrusy, sztućce czy też talerze, z których korzystamy nieco rzadziej. Może mieć ona przeróżne wysokości, szerokości, a nawet głębokość możemy dobrać wedle własnych preferencji. Jeżeli natomiast wolimy eksponować posiadane przedmioty, to tutaj sprawdzi się doskonale przeszklona, nowoczesna witryna. Aby wyglądała jeszcze efektowniej – warto wybrać wariant z podświetleniem. Lepiej jednak postawić na neutralne, delikatne i jasne światło w kolorze białym niż ledowe, bardzo barwne taśmy.