Jak przygotować dom pod fotowoltaikę

Wielu z nas wie, że budowa domu to ogromne i poważne przedsięwzięcie. Kosztuje nas to sporo pieniędzy, czasu i nerwów. Musimy także posiadać pewne umiejętności logistyczne, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Warto także pamiętać, że koszty budowy to nie koniec naszych wydatków. Będziemy musieli także płacić za prąd w naszym domu, a ceny za energię niestety z roku na rok są coraz wyższe. Dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniach, które sprawią, że nasz dom będzie tani w utrzymaniu i komfortowy w użytkowaniu. Najpopularniejszą opcją jest obecnie fotowoltaika na obszarze Szczecina.

Nowy dom a fotowoltaika

O instalacji fotowoltaicznej warto pomyśleć już podczas budowy domu. W ten sposób będziemy mogli zoptymalizować uzyski energii i zminimalizować koszty związane z budową domowej elektrowni słonecznej. Jeśli chcemy sprawić, że nasza instalacja będzie efektywna, warto uwzględnić takie czynniki, jak położenie działki, projekt domu, zacienienia występujące na działce, wielkość instalacji oraz zapotrzebowanie energetyczne.

Wybór działki

Jeżeli dopiero co zabieramy się za budowę domu, warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem działki. Trzeba pamiętać o tym, że dach, gdzie zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, nie może być zacieniony przez drzewa czy wysokie budynki. W przeciwnym razie ograniczymy ilość promieni słonecznych, co mocno wpłynie na spadek sprawności całej instalacji. Przez to inwestycja będzie po prostu nieopłacalna.

Projekt domu

Projekt domu również ma duże znaczenie przy instalacji fotowoltaicznej. Musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość dachu, jego typ oraz orientację względem słońca. Panele są najefektywniejsze, kiedy umieszcza się je na połaci południowej o kącie nachylenia od 20 do 40 stopni. Trzeba pamiętać o tym, że południowa część dachu powinna być jak najbardziej prosta, czyli bez okien dachowych, anten telewizyjnych czy kominów.

W projekcie domu powinniśmy więc uwzględnić przesunięcie okien dachowych, dodatkowy komin wentylacyjny, przepust na okablowanie, miejsce na urządzenia techniczne oraz kanał techniczny na przewody.

Moc instalacji fotowoltaicznej

Jeśli decydujemy się na fotowoltaikę w naszym domu, musimy określić roczne zużycie energii elektrycznej. Właśnie od tego będzie zależeć wielkość naszej instalacji. Będzie to miało także wpływ na okres zwrotu inwestycji. Jednak w jaki sposób określić zużycie prądu w naszym domu, który tak naprawdę jeszcze nie istnieje? Warto skorzystać tutaj z pomocy profesjonalistów, którzy na podstawie projektu domu oraz wywiadu odnośnie wielkości budynku oraz ilości zasilanych urządzeń obliczy jaka moc instalacji pokryje wszelkie zapotrzebowanie energetyczne.

Wiele korzyści

Wiemy więc, że fotowoltaika daje naprawdę wiele korzyści. Dzięki niej jesteśmy w stanie zredukować rachunki za prąd, co wydaje się być bardzo atrakcyjne, ponieważ ceny za prąd stale rosną. Jest to także świetny krok do budowy inteligentnego domu. Jak wiemy, dodatkowe rozwiązania technologiczne wymagają większego zużycia prądu, przez co panele fotowoltaiczne są najrozsądniejszym wyborem. Warto mieć to na uwadze przy budowie naszego własnego domu.