Tabletki antykoncepcyjne: co trzeba o nich wiedzieć?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z częściej wybieranych form antykoncepcji przez Polki.

Cechują się one naprawdę wysoką skutecznością ochrony przed zajściem w nieplanowaną ciążę, ponieważ robią to nawet w 99 procentach – prawda, że to naprawdę dużo?

Oczywiście pod pewnymi warunkami, które musisz spełnić, aby hormony działały prawidłowo.

Jakimi?

Przede wszystkim na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wpływa regularność ich przyjmowania – tutaj nie ma żadnych odstępstw.

A co jeszcze może mieć wpływ na ich działanie w Twoim organizmie i jak hormony wpływają na Twój organizm?

Antykoncepcja w tabletkach: jak działa i jak ją otrzymać?

Jeśli decydujesz się na ochronę antykoncepcyjną, to możesz sięgnąć po metody: hormonalne (tabletki antykoncepcyjne, implant antykoncepcyjny), mechaniczne (prezerwatywy męskie i prezerwatywy damskie) oraz barierowe (środki plemnikobójcze).

Tabletki antykoncepcyjne to sposób wliczany do hormonalnych metod antykoncepcyjnych, co oznacza, że to hormony blokują Twoją owulację a tym samym – możliwość zajścia w ciążę.

Przyjmując antykoncepcję w tabletkach hormony nie tylko blokują jajeczkowanie, ale także zagęszczają śluz w szyjce macicy, przez co dosyć mocno ograniczona jest szansa na dotarcie plemników do komórki jajowej.

Hormony, o których mowa, to syntetyczne odpowiedniki progesteronu, bądź dodatkowo jeszcze estrogenu.

To, jakie hormony będzie zawierała Twoja antykoncepcja zależy od wielu czynników.

Na przykład?

Jeśli masz genetyczne obciążenie chorobami układu krwionośnego, prawdopodobnie Twój lekarz przepisze Ci antykoncepcję jednoskładnikową jedynie na bazie progesteronu.

Tabletki antykoncepcyjne przede wszystkim można podzielić na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe (a te jeszcze na jednofazowe, dwufazowe i trzyfazowe).

Nie martw się – na szczęście to nie Ty musisz podejmować decyzję o tym, jaki preparat będzie dla Ciebie najlepszy.

Antykoncepcja hormonalna w Polsce przepisywana jest wyłącznie na receptę przez ginekologa, dlatego to on na podstawie wywiadu lekarskiego oraz prawdopodobnie wynikach wcześniej zaleconych badań zaproponuje odpowiednią terapię dla Ciebie.

Pamiętaj, zwłaszcza w czasach pandemii – nie zawsze konieczna jest wizyta stacjonarna u lekarza ginekologa.

Możesz także umówić się na taką wizytę ginekologiczną online.

Nie ma się czego bać, zasada działania jest podobna jak wtedy, kiedy odbywałoby się to na miejscu w przychodni.

Lekarz po szczegółowej rozmowie dobierze odpowiednią antykoncepcję a wizyta zakończy się przepisaniem Ci e-recepty.

Jaki jest koszt antykoncepcji w tabletkach?

Zazwyczaj ceny tabletek antykoncepcyjnych wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, co zależne jest od rodzaju leku i hormonów, które zawierają.

Czy tabletki antykoncepcyjne mają jakieś wady?

Oczywiście! Każda antykoncepcja niesie ze sobą nie tylko te pozytywne strony jak radość ze spontanicznego seksu, ale także wady – np. możliwość zatrzymywania przez organizm wody w ciele.

Choć pamiętaj, że aktualnie dostępne leki antykoncepcyjne bazują na nowoczesnych formułach, co w połączeniu z doświadczeniem lekarza zazwyczaj pozwala na zminimalizowanie skutków ubocznych.

Ważne, abyś zwróciła także uwagę na to, że Twój organizm potrzebuje chwili na to, aby dopasować się do nowej sytuacji – czyli do przyjmowania hormonów.

Co może dziać się w tym czasie, kiedy Twoje ciało adaptuje się do leków?

Prócz zbierania wody w organizmie, możesz odczuwać także znużenie a nawet mdłości. Mogą pojawić się także momenty, w których masz dużo gorsze samopoczucie niezależnie od zewnętrznych czynników.

Poza tym niezwykle ważne jest to, aby przyjmować tabletki zawsze o tej samej godzinie co może być problemem, jeśli nie jesteś systematyczna.

W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się ustawienie alarmu w telefonie codziennie na tę samą porę, co będzie Ci przypominać, że czas przyjąć hormony.

I choć mogą pojawiać się u Ciebie takie skutki uboczne, to leki hormonalne często regulując hormony poprawiają także Twoje samopoczucie, a także stan… Twojej cery i skóry!

Dosyć częstym powodem przepisywania tabletek antykoncepcyjnych przez ginekologa jest właśnie chęć uregulowania cyklu miesięcznego kobiety, co z kolei często reguluje pracę gruczołów łojowych i zahamowanie, np. zmian trądzikowych.

Tabletki antykoncepcyjne mogą być dla Ciebie ukojeniem również wtedy, kiedy cierpisz na bolesne okresy czy zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Wszystko jest dla ludzi – jeśli zastanawiasz się, czy tabletki antykoncepcyjne będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem – skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.