Wymiana butli gazowej. 3 fakty, które warto znać, aby była szybka i bezpieczna

Gaz nadal pozostaje najpopularniejszym źródłem zasilania kuchenek domowych, jak i tych wykorzystywanych w gastronomii. To również paliwo, po które często sięgamy do ogrzewania, przygotowując grilla, czy też w budownictwie, np. w celu osuszania budynków, czy w pracach dekarskich. W każdym przypadku, prędzej, czy później, pojawia się konieczność wymiany butli z gazem. Ze względu na specyfikę paliwa, wszystko musi odbywać się tutaj przy zachowaniu najwyższej ostrożności. To jednak nie takie trudne. Okazuje się, że zaopatrując się w gaz dla domu, czy też firmy wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, a wymiana butli z pewnością przebiegnie szybko, sprawnie i bezpiecznie.

Sprawdzona marka dostawcy to pewność jakości i bezpieczeństwa

Wymieniając butle gazowe rozejrzyjmy się przede wszystkim za rzetelnym, sprawdzonym dostawcą, który ma już w branży spore doświadczenie. Pomocne mogą być opinie i rekomendacje na temat konkretnej firmy. Znajdziemy je np. na jej stronie internetowej, gdzie często zamieszczane są informacje dotyczące realizacji dostaw przedstawiane bezpośrednio przez klientów firmy.

Co oznacza sprawdzona marka w tym przypadku? Najlepsi na rynku importerzy i dostawcy gazu gwarantują gaz płynny sprawdzonej, wysokiej jakości, a przy tym zawsze ilość gazu w butli, jaka jest deklarowana (butla powinna być dwukrotnie ważona). Na ową jakość przekłada się najczęściej profesjonalne zaplecze techniczne i nowoczesna infrastruktura, jaką dysponują. Wszystko to w połączeniu z kompetencjami załogi gwarantuje jakość. Bez spełnienia tego typu warunków, trudno mówić o dobrym produkcie i sprawnej obsłudze klienta. 

Więcej informacji na temat butli gazowych na https://tezet.pl/butle-gazowe/

Gaz w butlach? Tylko certyfikowany

Certyfikowana jakość gazu to gwarancja bezpieczeństwa. Co to oznacza dla nas w praktyce? Wymieniając butle gazowe, czy to do firmowych wózków widłowych, czy do kuchenki gazowej w naszym prywatnym domu, zawsze zweryfikujmy, czy kupowany przez nas gaz odpowiada obowiązującej normie dla paliwa, czyli PN-EN 589. Certyfikat zgodności z normą potwierdzi, że gaz jest czysty, tj. w żaden sposób nie został zanieczyszczony, a także sprawdzony przez niezależne ośrodki badawcze i certyfikujące.

Na zaworze butli powinna znaleźć się plomba

Po napełnieniu butli gazem, co realizowane jest najczęściej w rozlewni dostawcy, zawór powinien zostać zaplombowany. Z kolei sama plomba (najczęściej termokurczliwa) powinna posiadać numer i ważną legalizację wykonaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Tak przygotowane butle stanowią gwarancję bezpiecznego, ale i legalnego zakupu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wymieniając butle z gazem?

Ważne, aby na każdej butli znajdowało się odpowiednie oznakowanie oraz nazwa producenta / dostawcy gazu. Warto z pewnością zweryfikować stan butli, po które sięgamy. Te muszą być wyposażone w uchwyty, pozwalające na bezpieczne ich przenoszenie, oraz zabezpieczenia chroniące np. przed rozszczelnieniem.