Wszystko co musisz wiedzieć o meblach ogrodowych z rattanu

Rattanowe meble ogrodowe są zawsze eleganckie. Te naturalne włókna doskonale komponują się z zielenią ogrodu. Nic więc dziwnego, że konsumenci wybierają meble wypoczynkowe wykonane z tego materiału. Rattan łączy w sobie szyk, klasę, komfort i elegancję. Meble mogą być wykonane w dowolnym kształcie i stylu, dzięki czemu łatwo dopasować je do różnych aranżacji. Czym dokładnie jest rattan?  

Czym właściwie jest rattan?  

Rattan to naturalny surowiec, który pochodzi z rodzaju pnącej palmy Rotang. Ta roślina pnąca występuje głównie w Indiach i na Cejlonie. Żywa roślina to długie, silne pnącze o długich łodygach i pierzastych liściach. Po obróbce rattan staje się bardzo elastyczny i umożliwia nadawanie dowolnych kształtów. Istnieją różne rodzaje rattanu. Naturalny rattan jest wykorzystywany do produkcji mebli oraz w florystyce jako stelaż do kompozycji kwiatowych. Bardzo popularny jest rattan syntetyczny, który imituje włókna naturalne. Rattan ekologiczny ma wiele zalet i jest łatwy w utrzymaniu, dlatego konsumenci chętnie kupują meble wykonane z tego materiału. Na rynku dostępny jest również technorattan polipropylenowy, który jest imitacją włókien rattanowych. Produkcja tego materiału polega na wytwarzaniu z form plecionek.

Rattan - różne zastosowania

Pod wpływem pary wodnej rattan staje się elastyczny i można go łatwo formować. Nie dziwi więc fakt, że meble ogrodowe z rattanu są najczęściej produkowane. Sprzęt wolnostojący, dekoracje, ozdoby, ramy i konstrukcje to najczęściej używane produkty wykonane z rattanu. Uszkodzone włókna można zastąpić rattanem do renowacji w zwojach. Bardzo popularne są również skrzynie, kosze i kompozycje kwiatowe. Włókna rattanowe są bardzo estetyczne, dlatego każdy produkt ma naprawdę urokliwy wygląd. Warto zauważyć, że ostatnio bardzo popularne stały się rattanowe dodatki odzieżowe, takie jak torby i plecaki.

Dobre i złe strony rattanu

Wielką zaletą rattanu jest niewątpliwie jego elastyczność. Dzięki niej można łatwo nadać mu dowolny kształt. Ponadto nie do przecenienia jest atrakcyjny wygląd i lekkość tego materiału. Meble ogrodowe wykonane z rattanu są bardzo wygodne, stabilne i lekkie, dzięki czemu można je łatwo przenosić. Ten naturalny materiał ma jednak także swoje wady. Meble ogrodowe wymagają pielęgnacji, co kilka lat należy zabezpieczyć ich powierzchnię specjalnym środkiem impregnującym. Ponieważ rattan jest materiałem naturalnym, nie jest odporny na wilgoć. Jest również wrażliwy na promienie UV i czynniki atmosferyczne. Mimo tych wad rattanowe meble ogrodowe są warte uwagi. Meble z włókna palmowego Rotang doskonale nadają się do ogrodu, na taras lub balkon. Na rynku dostępne są różne modele leżaków. Rattanowe meble ogrodowe powinny być dopasowane do dostępnej przestrzeni. Meble nie powinny zagracać przestrzeni, ale tworzyć z nią harmonijny zespół.