Ile kosztuje projektowanie wnętrz?

Ile kosztuje projektowanie wnętrz bez późniejszej realizacji remontowej, jedynie w formie dokumentacji, a ile wraz z realizacją? Czy warto powierzać projektowanie wnętrz firmom, które od razu realizują cały projekt, zarówno od strony wizualnej jak i realizacyjnej? Zdania na ten temat są podzielone, ale spróbujmy wyciągnąć najważniejsze informacje. Z pewnością okazać się one mogą praktyczne dla wszystkich planujących remontu domów oraz mieszkań!

Projektowanie wnętrz - na co się zdecydować?

Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. A wiadomo, że w czasie inflacji, jaka dotknęła nasz kraj w ciągu ostatnich miesięcy, wszelkie czynności związane z koniecznością wyłożenia dodatkowego kapitału nie należą do najłatwiejszych. Gotowy projekt domu lub mieszkania można uzyskać już za cenę 3000 złotych. Porównując oferty poszczególnych firm na rynku - zazwyczaj od tego progu rozpoczyna się wycena usług związanych z dziedziną projektowanie wnętrz.

Oczywiście, firmy, które proponują projektowanie wnętrz w formie wirtualnych realizacji wraz z późniejszym wykonawstwem, poprzedzonym także kupnem materiałów i elementów wykończeniowych - za kompleksową obsługę biorą o wiele więcej. Za remont małego mieszkania w asyście fachowców stawka zaczyna się najczęściej od 4000 wzwyż. “Chwilowy zastój cenowy na rynku usług projektowania wnętrz będzie przechodził w stronę galopu. Wszystkiemu winna inflacja” - określają specjaliści z grupy Alldesign.com.pl – projektowanie wnętrz.

Projektowanie wnętrz - miasto kontra wieś

Pracownicy fachowego serwisu alldesign.com.pl przyznają, że często spotykają się ze stwierdzeniami, że projektowanie wnętrz w środowisku wiejskim czy małomiasteczkowym jest dla zamawiających o wiele bardziej opłacalne, niż w średnich czy dużych miastach. Skąd bierze się taka opinia? Być może dlatego, że wciąż funkcjonuje w społeczeństwie błędne przekonanie, że mieszkańcy wsi mają mniejsze oczekiwania w stosunku do tych z miasta i częściej są skłonni do stosowania zamienników towarów kosztownych, na których zakup w dużych ilościach nie zawsze ich stać. Jest w tym sporo prawdy, jednak nie można generalizować.

Projektowanie wnętrz - miasto kontra wieś

Wiele obiektów architektonicznych, mieszkań czy pensjonatów położonych na wsiach remontowanych jest z budżetu przedsiębiorców spędzających większość swojego życia w mieście, doskonale znających realia cen. Pochodzenie i środowisko ma tak naprawdę niewiele do powiedzenia w tej kwestii. Jeśli komuś naprawdę zależy, podzieli projektowanie wnętrz nawet na wiele etapów, byle prace zostały wykonane z należytym efektem i jakością - odpowiednią dla ceny.

Projektowanie wnętrz - tendencje na 2022 rok

Zarządzający kolektywem alldesign.com.pl uważają, że pomimo wzrostu cen na artykuły budowlane i wykończeniowe pod projektowanie wnętrz, nie należy spodziewać się jakiejś gwałtownej rewolucji. Polacy przechodzili już tyle nieoczekiwanych zmian gospodarczych, odnajdując się w nich i szukając skutecznych rozwiązań, że i tym razem można mieć pewność, że rynek usług wnętrzarskich nie będzie się borykał z postępującym kryzysem. Jeśli w najbliższym czasie nadejdzie - prawdopodobnie zostanie w miarę szybko zażegnany.