Uzależnienie od internetu - czyli czym siecioholizm i jak sobie z nim radzić?

Wraz z postępem technologicznym, coraz większą ilością posiadanych smartfonów i ogólnego i łatwego dostępu do internetu, możemy zauważyć wzrost liczby uzależnionych od sieci. Ten niezbędny w naszym codziennym życiu wynalazek jakim niewątpliwie jest internet, może okazać się nożem obosiecznym. Z jednej strony – pomaga nam znaleźć informacje w mgnieniu oka, pozwala na zamawianie biletów na koncert, czy zamówić jedzenie. Z drugiej strony, jest przyczyną, przez którą przekładamy istotne sprawy, olewamy obowiązki i marnujemy mnóstwo czasu. Problem uzależnienia od internetu, inaczej zwany “siecioholizmem” staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem, które uderza głównie w dzieci i młodzież. Czym jest siecioholizm? Jakie są jego przyczyny i objawy? Jak skutecznie poradzić sobie z uzależnieniem od internetu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Siecioholizm – co to jest?

Internet niesie ze sobą wiele korzyści, pomaga w codziennym życiu i przede wszystkim ułatwia nam wiele zadań. Jednak mimo ogromu zalet, wynalazek ten ma również swoje ciemne strony. Jednym z zagrożeń, które niesie ze sobą internet jest “siecioholizm”. Na uzależnienie narażony jest każdy, niezależnie od wieku, chociaż największą grupą ryzyka są dzieci i młodzież. Dzieje się tak, ponieważ dosyć wcześnie rozpoczynają swoją przygodę z tym “dobrodziejstwem” i spędzają większą część swojego dnia w wirtualnym świecie. Do uzależnienia dziecka może doprowadzić brak kontroli czasu spędzanego w internecie. Dlatego niezwykle istotnym jest, aby od początku przygody dziecka z internetem, rodzice ustalili żelazne zasady dotyczące korzystania z komputera lub telefonu.

Pojęciem “siecioholizm” określa się zjawisko uzależnienia od internetu. Uzależnienie od internetu można zaliczyć do grupy uzależnień czynnościowych, czyli takich, od których osoba nie jest w stanie się powstrzymać. W konsekwencji prowadzi to do przykrych skutków zdrowotnych i społecznych. Do grupy uzależnień behawioralnych zalicza się również hazard, kradzieże czy nawet nałogowe podpalanie. Ten rodzaj uzależnienia diagnozuje się, gdy osoba odczuwa dyskomfort psychiczny i negatywne skutki nie korzystając z internetu.

Na uzależnieniu od internetu traci nie tylko osoba nim dotknięta. Osoba uzależniona zaniedbuje relacje z innymi, obowiązki szkolne i zawodowe na korzyść przebywania w sieci.

Siecioholizm – przyczyny

Kiedy ostatnio mieliście dzień, w którym nie korzystaliście z internetu? Tak w 100%? W czasach mediów społecznościowych, szybkiego przepływu informacji i ułatwień płynących z korzystania sieci, prawie niemożliwym jest nie używanie internetu. Tym bardziej jest to trudne mając do niego coraz łatwiejszy dostęp. Gdzie byśmy się nie wybrali – czy to do restauracji, galerii handlowej, albo jadąc miejskimi środkami transportu – internet będzie z nami wszędzie. Każdy posiadający urządzenie mobilne będzie w stanie się do takiej sieci połączyć. Zresztą, kto z nas nie posiada telefonu, który chowamy w głębi naszej kieszeni w spodniach. Jesteśmy połączeni z siecią nieprzerwanie, bardzo często 24/7.

Kultura, w której żyjemy i idący z nią postęp technologiczny niejako zmusza nas do pójścia razem z nim. Ponadto, na uzależnienie się od internetu bardziej podatne są osoby o niskiej samoocenie, które od codziennych problemów uciekają do sieci. Tutaj mogą czuć się anonimowo, nawiązywać znajomości, mieć kontrolę i mogą wyrażać siebie bez skrępowania.

Kolejną grupą, która jest bardziej narażona na uzależnienie od internetu są osoby, które mają trudności w nawiązywaniu relacji społecznych. Używanie tego wynalazku pozwala im na ograniczenie kontaktu z ludźmi do minimum. To zachowanie jednak, może doprowadzić do wystąpienia zjawiska izolacji społecznej, która zamyka osobę na świat i powoduje pogorszenie się stanu psychicznego siecioholika. Ludzie cierpiący na fobię społeczną często zastępują kontakt osobisty z człowiekiem, na kontakt przy użyciu maszyny. Dla wielu osób z lękami społecznymi korzystanie z internetu jest o wiele przyjemniejsze niż funkcjonowanie w świecie rzeczywistym.

Ostatnią grupą, która jest narażona na siecioholizm są osoby impulsywne, potrzebują stałej stymulacji. W internecie można znaleźć o wiele silniejsze i bardziej atrakcyjne bodźce, niż te które możemy uzyskać w świecie rzeczywistym.

Jeśli cierpisz na siecioholizm, fobie społeczne lub poszukujesz porady na temat zdrowia psychicznego, to koniecznie odwiedź StrefaMyśli. Znajdziesz tam wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy pomogą w najlepszy możliwy sposób.

Siecioholizm – objawy

Aby prawidłowo zdiagnozować siecioholizm należy przejawiać minimum 3 objawy, przez dłuższy okres czasu w ciągu ostatniego roku. Jakie objawy ma uzależnienie od internetu? Wymieniamy poniżej:

  • Osoba odczuwa silny przymus korzystania z internetu.
  • Utrata kontroli nad czasem spędzonym w sieci.
  • Osoba nie może powstrzymać się od przebywania online.
  • Wydłużenie czasu korzystania z internetu, spędzanie coraz większej części dnia w sieci.
  • Brak dostępu do sieci wywołuje przykre emocje i obniżenie samopoczucia.
  • Osoba rezygnuję ze swoich pasji i zainteresowań na rzecz przebywania w sieci.
  • Korzystanie z internetu mimo wystąpienia skutków zdrowotnych i pogorszenia relacji społecznych.

Uzależnienie od internetu – jak sobie poradzić?

Jeśli podejrzewamy, że cierpimy na uzależnienie od internetu lub u bliskiej osoby, warto jak najszybciej poszukać pomocy. Uzależnienie jest poważną chorobą, którą należy leczyć. Z siecioholizmem warto zgłosić się do psychologa, albo do specjalisty terapii uzależnień, który zna mechanizmy uzależnienia i odpowiednio wybierze dla nas terapie. Uzależnienie wygląda podobnie zarówno w przypadku używania substancji psychoaktywnych, jak i nadużywania internetu.

Pierwszym krokiem w leczeniu będzie konieczność zaprzestania korzystania z internetu, co dla osoby uzależnionej może być niezwykle bolesne. Dlatego zazwyczaj dokonuje się tego stopniowo, poprzez zmniejszanie czasu przebywania w sieci, aż do całkowitego zaniechania. W tym procesie bardzo ważne jest, aby osoba miała możliwość aktywnego spędzania czasu bez urządzenia mobilnego, aby nie skupiać myśli na przykrych emocjach wynikających z “odstawienia” internetu.

Bardzo pomocna w okresie terapii jest obecność najbliższych, którzy mają za zadanie pomóc w utrzymywaniu podjętych postanowień i w znalezieniu innych, ciekawszych zajęć. W trakcie leczenia warto poszukać sobie nowych zainteresowań lub wrócić do dawnych pasji sprzed uzależnienia.

Poza wsparciem rodziny i bliskich osoba cierpiąca na siecioholizm będzie potrzebowała przede wszystkim pomocy specjalisty. Uzależniony od internetu, który uczęszcza na psychoterapię, może oczekiwać:

  • Wzrost motywacji do leczenia.
  • Redukcja negatywnych emocji związanych z brakiem korzystania z internetu.
  • Wybór nowych celów życiowych, pasji i zainteresowań.
  • Redukcja negatywnych skutków używania internetu, takich jak: utrata relacji społecznych, pracy, czy motywacji do życia.

Dlatego, jeśli zauważasz u siebie objawy uzależnienia od internetu – nie czekaj i poszukaj pomocy. Im szybciej pozbędziesz się problemu, tym szybciej będziesz mógł się w pełni cieszyć z życia.