Rośliny stabilizowane natura zatrzymana w czasie

Rośliny stabilizowane natura zatrzymana w czasie
Rośliny stabilizowane to element dekoracji wnętrz, który zyskuje coraz większą popularność. Ich naturalny wygląd sprawia, że przypominają żywe kwiaty, choć wcale nie wymagają tyle uwagi. Nie musimy ich podlewać i przesadzać, co może mieć duże znaczenie dla zapracowanych miłośników natury. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup roślin stabilizowanych, przyjrzyjmy się im bliżej. Jak przedłużana jest ich żywotność? I czy warto zdecydować się na ich zakup? Podpowiadamy!
Rośliny stabilizowane czym są?
Fenomen roślin stabilizowanych polega na tym, że przy zachowaniu ich naturalnego piękna, poddawane są one procesom konserwacji, które przedłużają ich żywotność. Dzięki temu mogą one służyć nam długie lata, a my wcale nie musimy poświęcać wiele czasu, aby je pielęgnować. Rośliny stabilizowane nie wymagają podlewania, nawożenia czy przycinania, tak jak żywe kwiaty, a mimo to do złudzenia je przypominają.
Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują one naszej uwagi. Jest kilka rzeczy, o które powinniśmy zadbać, jeśli chcemy zachować ich trwałość, o czym dowiemy się w dalszej części artykułu.
Na czym polega proces stabilizacji roślin?
Proces stabilizacji to tak naprawdę wymiana naturalnego soku oraz wody, które znajdują się w żywych roślinach, na środek konserwujący. Stabilizacja pozwala zachować naturalny wygląd i świeżość kwiatów na bardzo długi czas. Można więc powiedzieć, że dochodzi tutaj do zatrzymania procesów starzenia się rośliny. Rośliny, które mają zostać poddane procesowi stabilizacji, powinny być zerwane w odpowiednim momencie. Najlepszy okres na konserwację, to pełen rozkwit, a więc roślina z dojrzałym kwiatostanem, bo wtedy właśnie wygląda ona najpiękniej.
Środek konserwujący wykorzystywany podczas stabilizacji, to preparat całkowicie biodegradowalny, więc wszystko odbywa się przy zachowaniu dbałości o środowisko naturalne. W jego składzie znajdziemy głównie glicerynę oraz barwniki, dzięki którym kolor kwiatów może być bardziej intensywny.
Rodzaje roślin stabilizowanych
Podczas tworzenia aranżacji wnętrz z roślin stabilizowanych**** mamy naprawdę szeroki wybór. Właściwie wszystkie elementy zieleni mogą być poddane procesowi konserwacji. Będą to nie tylko kwiaty, ale również liście, a także porosty i mchy. To właśnie ten ostatni z wymienionych mech, a dokładniej mech chrobotek, spopularyzował naturalne elementy dekoracji wnętrz. Stał się on bazą do tworzenia kompozycji. Chętnie wykorzystuje się go, tworząc**** obrazy z roślin stabilizowanych lub zielone ściany. Nic dziwnego, bo wygląda on dobrze w wielu wydaniach, a więc daje nam spore możliwości.
Pozostałe komponenty to tak naprawdę tylko kwestia naszej wyobraźni. Możemy łączyć je dowolnie i wybierać to, co zadowoli nasze poczucie estetyki. Jednymi z częściej wybieranych dodatków, które, poza podstawą z mchu, pojawiają się w roślinnej konstrukcji, są liście paproci i eukaliptusa. Takie obrazy 3D znajdziemy w ofercie sklepu JUKO green design. Możemy zdecydować się na gotową kompozycję lub zaaranżować własną!
Dekoracje z roślin stabilizowanych warto się na nie zdecydować?
Mieszkanie bez odrobiny zieleni może wydawać się smutne, zimne i bez charakteru. Dekoracje wnętrz są ważnym elementem naszej codzienności. Żywe kolory i rośliny nie tylko dodają uroku pomieszczeniom, ale nawet napawają nas optymizmem. Udowodniono, że elementy natury w domu podnoszą naszą produktywność. Pomimo tego, wielu z nas nie decyduje się na rośliny, bo wymagają one uwagi, a więc czasu, chęci, a nawet wiedzy, aby należycie o nie zadbać.
W odpowiedzi na brak czasu, pośpiech, czy zwyczajny brak cierpliwości do zajmowania się żywymi roślinami, pojawiły się rośliny stabilizowane. Nie musimy otaczać ich szczególną opieką, aby służyły nam z powodzeniem wiele lat, przy okazji upiększając nasze otoczenie. Choć już samo to jest niebywałą zaletą, rośliny stabilizowane mają ich więcej. Dlaczego warto zdecydować się na ich zakup?
- nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych,
- mają naturalny wygląd; kolor i kształt,
- nie przyciągają insektów,
- nie powodują alergii,
- nie kruszą się i nie więdną,
- mogą pochłaniać nadmiar wilgoci,
- dobrze znoszą zmiany temperatur,
- są trwałe; potrafią przetrwać od kilku do kilkunastu lat,
- możemy tworzyć z nich niesamowite dekoracje; od żywych obrazów po zielone ściany,
- wprowadzają kolory natury do naszego mieszkania.
Jak dbać o rośliny stabilizowane? To proste!
Zastanawiasz się, jak należy dbać o rośliny stabilizowane, aby zbyt szybko nie uległy zniszczeniu? Nasz wkład jest tutaj naprawdę niewielki. Sam proces konserwacji wystarczająco utrwala zieleń. My musimy tylko zapewnić jej miejsce, do którego nie dociera zbyt duża ilość promieni słonecznych. Jeśli chcemy powiesić na ścianie obraz z roślin stabilizowanych, umieśćmy go z dala od okien. Szczególnie tych, które wychodzą wprost na południe. Bezpośrednia ekspozycja na promienie UV może sprawić, że kwiaty czy mech, wypłowieją.
Należy też unikać źródeł ciepła takich jak kaloryfery. Mech jest szczególnie wrażliwy na wysokie temperatury. Narażony na takie warunki może twardnieć i przesuszać się. Równie istotnym czynnikiem jest poziom wilgoci, który powinien być utrzymany na poziomie 50-70%. Co ciekawe, to najlepsze warunki zarówno dla roślin stabilizowanych, jak i dla ludzi, a więc mamy dodatkowy powód, aby należycie zadbać o ten element. Wyższe wartości mogą przyczyniać się do powstawania pleśni na naszych zielonych dekoracjach.
Jak łatwo zauważyć, rośliny stabilizowane mają naprawdę niewielkie wymagania, za to szereg korzyści. Mało tego, nawet nie musimy ich czyścić, ponieważ te nie zbierają kurzu; posiadają cząsteczki antystatyczne, które skutecznie go odpychają. Jeśli dojdzie do zabrudzenia, wystarczy przetrzeć je suchą szmatką. Nie używajmy wody ani preparatów myjących, żeby nie uszkodzić roślin.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski