W ubiegłym tygodniu na terenie jednej ze stacji narciarskich w powiecie bieszczadzkim odbyło się szkolenie skierowane do policjantów garnizonu podkarpackiego, którzy w okresie zimowym pełnią służbę w nieetatowych zespołach narciarskich. Funkcjonariusze ci, pod okiem policyjnego instruktora narciarstwa doskonalili swoje umiejętności, aby jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo na stokach województwa podkarpackiego.
W ubiegłym tygodniu na terenie jednej ze stacji narciarskich w powiecie bieszczadzkim odbyło się szkolenie skierowane do policjantów garnizonu podkarpackiego, którzy w okresie zimowym pełnią służbę w nieetatowych zespołach narciarskich. Funkcjonariusze pod okiem policyjnego instruktora narciarstwa doskonalili swoje umiejętności, aby jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo na stokach w sezonie zimowym.
Rozpoczęły się ferie zimowe w kilku województwach, więc na stokach pojawi się więcej turystów. Policja w najbardziej popularnych miejscach organizować będzie narciarskie patrole. Aby jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających w górach i korzystających ze stoków narciarskich, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zorganizował doskonalenie zawodowe dla policyjnych narciarzy.
Dzięki porozumieniu między Komendą Główną Policji, a Polskim Związkiem Narciarskim grupa policjantów zdobyła uprawnienia instruktora PZN, by później prowadzić szkolenia w jednostkach. Tym razem szkolenie funkcjonariuszy pełniących służbę patrolową na stokach zorganizowano na terenach narciarskich powiatu bieszczadzkiego. Wszystkich uczestników wydarzenia przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ustrzykach Dolnych nadkom. Marcin Podkalicki, podinsp. Krzysztof Piskor, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Krzysztof Filip, przedstawiciel Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie. Mundurowi doskonalili swoje umiejętności m.in. z zakresu techniki jazdy na nartach, bezpiecznej jazdy podczas działań pomocowych i ratowniczych. W doskonaleniu zawodowym zwracano uwagę na podstawowe przepisy regulujące zasady zachowania się na zorganizowanych terenach narciarskich oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W szkoleniu brało udział 13 policjantów. Każdy z nich musiał wyrazić chęć pełnienia takich służb, bo są to zadania poza standardowymi obowiązkami etatowymi.
W pierwszym dniu szkolenia st. asp. Jerzy Ossoliński przedstawił założenia ogolnopolskiej akcji informacyjno- edukacyjnej pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku", która została przygotowana przez Biuro Prewencji KGP i poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w górach i korzystających ze zorganizowanych terenów naraciarskich. Na potrzeby projektu zostały opracowane materiały informacyjno-edukacyjne. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy "Śnieżny Dekalog" promujący bezpieczne narciarstwo i snowboard. Policjanci przez cały okres ferii będą promować założenia projektu wśród uczestników.
Swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie przekazywali: sierż. szt. Dawid Żak instruktor Akademii Policji w Szczytnie, asp. Marcin Gierek- specjalista Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie a jednocześnie instruktor Polskiego Związku Narciarskiego, Paweł Szopa - Instruktor Grupy Bieszczadzkiej GOPR oraz mł.asp. Tomasz Wojtanowski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
W Polsce systematycznie wzrasta liczba zwolenników aktywnego wypoczynku, oprócz dostarczania wrażeń estetycznych i relaksu niesie za sobą również zagrożenia. Na stokach dochodzi do nieodpowiedzialnych i ryzykownych zachowań. Głównym zadaniem policyjnych patroli jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu, a także wypadkom na nartach. Funkcjonariusze w tym czasie przypominają o obowiązku jazdy w kaskach ochronnych na nartach i deskach snowboardowych osobom poniżej 16 roku życia.
Film Film ze szkolenia narciarskiego
Pobierz plik Film ze szkolenia narciarskiego (format mp4 - rozmiar 6.76 MB)