Jakie okucia do drzwi wybrać?

Każdy z nas decydując się na zakup drzwi, kieruje się przede wszystkim stylem aranżacji oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Ważnym elementem jest również odpowiedni wybór okucia do drzwi, w którego skład wchodzą między innymi: klamki, zamki, zawiasy, haki, a także zaczepy. Wszystkie te detale odpowiadają zarówno za otwieranie i zamykanie drzwi, jak i szczelność oraz zabezpieczenie przed ewentualnymi próbami włamania. Warto więc zastanowić się przed kupnem, które okucia najlepiej będą spełniały swoją funkcję.

Jakie okucia do drzwi drewnianych?

Najczęstszym wyborem na rynku, wśród konsumentów są drzwi wykonane z drewna. Ich podstawowym elementem jest klamka oraz zamek, które można wybierać w szerokiej gamie produktów, gdyż do tego typu drzwi pasuje ich dość sporo. Warto również zaznaczyć, że mamy sporo możliwości, jeśli chodzi o wybór materiału, z jakiego wykonane są okucia. Należą do nich między innymi: stal, aluminium, mosiądz, brąz, różnego rodzaju tworzywa, a także wielomateriałowe. Drzwi wykonane z drewna należą do dość ciężkich i masywnych, dlatego też warto wyposażyć je w wytrzymałe i dość mocne zawiasy.

Szeroka oferta okuć dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/akcesoria-do-drzwi

Jakie okucia do drzwi szklanych?

Decydując się na drzwi szklane, należy pamiętać, aby zarówno podczas montażu, jak i podczas późniejszej eksploatacji miejsca między okuciem a drzwiami nie powinny być przesadnie obciążone po jednej stronie. Idealnym rozwiązaniem może być wykorzystanie okucia zrobionego pod kątem rozproszenia energii lub przymocowaniem specjalnych wkładek amortyzacyjnych, wykonanych z gumy. Dominującym materiałem okuć do drzwi szklanych jest stal nierdzewna, aluminium, sztuczna guma, a także tworzywa amortyzujące. Montowane są zawsze po zewnętrznej stronie, co doskonale wpływa na estetykę i ich funkcjonalność.

Jakie okucia do drzwi przesuwnych, składanych i łamanych?

Drzwi przesuwne charakteryzują się inną konstrukcją oraz sposobem otwierania niż drzwi otwierane. Dodatkowo posiadają inną grupę okuć, bez jakichkolwiek zawiasów, a klamka zastąpiona jest uchwytem drzwiowym. Dodatkowymi elementami są wózki z rolkami, wzmocnienia, a także zaczepy lub elektrozaczepy, które nie występują w poprzednich wspomnianych rodzajach drzwi. Istnieje możliwość wybudowania zamka, który będzie działał w całkiem innej płaszczyźnie niż tradycyjnie.

Kolejnym rodzajem drzwi są drzwi składane. Zamontowane zawiasy pomiędzy panelami są stałym elementem tego rodzaju drzwi i nie idzie ich wymienić. Kolejnym detalem są prowadnice oraz przesuwające się po nich rolki. Nie ma znaczenia, z jakiego materiału zostaną wykonane okucia, gdyż nie wpływa to na funkcjonalność drzwi.

Warto również wspomnieć o okuciach do drzwi łamanych, które posiadają prostą konstrukcję, jednakże wybór okuć zależy od danego modelu. Wymagają zamontowania zawiasów, które na celu mają łamanie skrzydeł, także klamek i prowadnic. Ceny ich są dość wysokie, a wszystko dlatego, że nie każdy producent na rynku posiada tego typu drzwi w swojej ofercie. Plusem natomiast jest spory wybór materiałów, z których wykonane zostaną okucia.