W naszym regionie bezpieczeństwo staje się priorytetem. W ostatni piątek, w murach Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, zebrał się Zespół ds. Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024". Spotkanie to zaowocowało rekomendacją projektów mających na celu poprawę naszego bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej oraz w cyberprzestrzeni. To ważny krok ku bezpieczniejszej przyszłości dla nas wszystkich.
- Spotkanie dedykowane programowi "Razem bezpieczniej" odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.
- Projekty rekomendowane do dofinansowania skupiają się na poprawie bezpieczeństwa w miejscach publicznych oraz cyberprzestrzeni.
- W pracach nad selekcją projektów uczestniczyli przedstawiciele lokalnych służb bezpieczeństwa i oświaty.
- Wybrane inicjatywy zostaną teraz przekazane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na kolejny etap postępowania kwalifikacyjnego.
W roli przewodniczącego spotkania wystąpił Jakub Dzik, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, działający w imieniu Wojewody Podkarpackiego. Jego obecność podkreśliła wagę inicjatywy dla lokalnej społeczności. Od strony Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, udział wzięła mł. insp. Marta Tabasz-Rygiel, która reprezentowała ważny głos w dyskusji na temat przyszłych działań prewencyjnych.
Omówienie projektów, które przeszły wstępną selekcję, stało się okazją do przedstawienia przez st. asp. Jerzego Ossolińskiego oraz nadkom. Pawła Grzesia, najistotniejszych inicjatyw z zakresu monitoringu miejskiego, edukacji w obszarze cyberbezpieczeństwa, a także poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Działania te mają na celu nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa w miejscach szczególnie narażonych na przestępczość, ale również podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie zagrożeń i metod ich zapobiegania.
Przedstawione podczas spotkania projekty, które uzyskały największą liczbę punktów w ocenie podzespołów zadaniowych, teraz oczekują na dalszą weryfikację i potencjalne dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To pokazuje, że nasze lokalne społeczności mają realny wpływ na kształtowanie bezpiecznej przestrzeni życia, co jest ważnym aspektem budowania wspólnoty lokalnej.
W końcu, bezpieczeństwo to nie tylko zadanie dla służb porządkowych, ale również dla każdego z nas. Inicjatywy takie jak te, omawiane podczas posiedzenia, przypominają nam o wspólnej odpowiedzialności za nasze otoczenie i dają nadzieję na jeszcze bezpieczniejsze jutro.
KWP Rzeszów