W sercu miasta następuje przełomowy moment dla kultury fotograficznej. Zabytkowa kamienica przy ul. 3 Maja 9 przechodzi kompleksową metamorfozę, aby w pełni objąć nowe życie jako rozszerzona Galeria Fotografii. Ten projekt nie tylko wzbogaci ofertę kulturalną, ale również stanie się mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością.
- Renowacja zabytkowej kamienicy przy ul. 3 Maja 9 obejmuje odnowienie od fundamentów po dach.
- Galeria Fotografii zyska dodatkowe przestrzenie: parter i poddasze obok istniejącego już pierwszego piętra.
- Wsparcie finansowe na projekt pochodzi z zewnętrznych źródeł oraz budżetu miasta, łącznie 5 mln zł.
- Start prac badawczych i konserwatorskich zaplanowano na kwiecień, a całość ma zakończyć się w 2025 roku.
Wizja prezydenta Konrada Fijołka, by "nasza miejska galeria fotografii dysponowała większymi przestrzeniami ekspozycyjnymi oraz była dostępna dla odwiedzających już z poziomu deptaka – ul. 3 Maja", nabiera realnych kształtów. Planowana renowacja obiecuje nie tylko odświeżenie struktury budynku, ale również znaczące poszerzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców i turystów.
Nowa odsłona Galerii Fotografii Miasta obejmie wiele nowości. Na parterze pojawią się sala ekspozycji czasowych, czytelnia, kawiarnia, a także pracownia techniczno-plastyczna. Pierwsze piętro będzie gospodarzem dla ekspozycji stałej, archiwum fotograficznego oraz pracowni digitalizacyjnej. Natomiast poddasze zostanie przekształcone w przestrzeń dla warsztatów fotograficznych i studia fotograficznego. Dopełnieniem będzie nowoczesna winda wewnętrzna, zapewniająca dostępność dla wszystkich odwiedzających.
Projekt ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie społeczności lokalnej na dostęp do kultury wysokiej jakości w komfortowych warunkach. "GFMR działa od 32 lat. Ta samorządowa instytucja kultury może pochwalić się zbiorami fotografii i negatywów ukazujących nasze miasto od końca XIX w. aż po czasy współczesne. Ma bardzo bogate archiwum. Posiada w nim m.in. negatywy szklane Edwarda Janusza i Rodziny, fotografie z okresu międzywojennego, okupacji, prace znanych lokalnych fotografów z lat 50. – 90., a także zdjęcia wykonywane aktualnie." – podkreśla zaangażowanie i wkład w kulturę miasta.
Wsparcie finansowe na realizację tego ambitnego projektu pochodzi zarówno z zewnętrznych źródeł dofinansowania, jak i z budżetu miasta. Łączna suma 5 mln zł pozwoli na dokładne przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich i adaptacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu historycznego charakteru obiektu.
Zaplanowane na kwiecień badania mają na celu nie tylko odrestaurowanie kamienicy, ale również odkrycie historycznych elementów, które mogą stanowić dodatkową wartość dla ekspozycji. Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest na 2025 rok, co stanowi świetną perspektywę dla miłośników fotografii, historii oraz kultury.
Piękno tego projektu leży nie tylko w jego skali i kompleksowości, ale również w sposobie, w jaki łączy tradycję z nowoczesnością, tworząc przestrzeń, która będzie żyła i rozwijała się razem z miastem i jego mieszkańcami.
Źródło: UM Rzeszów