Jak wykonywane jest laserowe cięcie profili?

Dzisiejsza obróbka stali to wykorzystywanie nowoczesnych technologii, dzięki którym pracę są niezwykle precyzyjne, wpisując się w upodobania i preferencję najbardziej wymagających klientów. Jednymi z najbardziej popularnych jest cięcie laserem- usługa powszechnie wykorzystywana w wielu pracach, w tym przy cięciu profili. Jak wygląda cały proces? Przyjrzyjmy się mu z bliska, poznając najważniejsze etapy. 

Cięcie laserem profili- opis technologii 

Cięcie laserem to proces technologiczny, który jest metodą opartą na topnieniu, jak również późniejszym odparowaniu opracowywanego materiału. Zjawiska zachodzą dzięki użyciu wiązki promienia lasera. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że laser nie powoduje deformacji obrabianego materiału, jak również jego odkształceń, czy nieestetycznych zagnieceń, także w najbliższym sąsiedztwie wykonywanego cięcia. 

Wiązka lasera, która uderza w obrabiany materiał, jest pochłaniana i zamieniana na ciepło. Dzięki temu surowiec zaczyna się topić, palić, bądź odparowywać. Wszystko zależy od ustawień lasera, jak również rodzaju wybranego materiału (np. stal nierdzewna, aluminium). Ruch lasera jest kontrolowany przez specjalistyczne programy komputerowe. To właśnie przy pomocy stosownych aplikacji, wiązka lasera jest kierowana wzdłuż żądanej linii cięcia. Wiązka światła jest wspomagana przez gaz (azot, bądź tlen), który zostaje wdmuchiwany na cięty materiał. Takie rozwiązanie sprawia, że cięcie laserem profili jest niezwykle czyste, ponieważ gaz automatycznie wydmuchuje stopiony materiał, jak również wspomaga odprowadzanie ciepła. 

Cięcie laserem wykonywane jest przy użyciu nowoczesnych maszyn z uchylnymi głowicami pozwalającymi na cięcie pod różnym kątem. 

Dlaczego cięcie laserem profili cieszy się tak dużym zainteresowaniem? 

Cięcie laserem profili to metoda, która pozwala na obróbkę materiałów z zachowaniem ich niezwykle precyzyjnego kształtu. Cechą charakterystyczną laserowego cięcia jest dbałość o każdy, najmniejszy detal i szczegół, na każdym etapie produkcji. To sprawia, że powstałe profile, rury, czy wszelkie inne elementy z blach i innych materiałów, doskonale pasują do całych, tworzonych konstrukcji. Cięcie laserem pozwala na uzyskanie idealnie gładkich krawędzi, i nie ma konieczności zastosowania dodatkowej obróbki materiału.  Podczas prac nie powstają także rysy, czy odpryski. Cięcie laserem jest metodą bezkontaktową- do obrabianego materiału nie jest fizycznie przykładane żadne narzędzie, co jest nie tylko niezwykłym komfortem pracy, ale także gwarancją uzyskania niezwykłej perfekcji. Co więcej, nowoczesne lasery sprawiają, że cięcie profili jest niezwykle szybkie, jak również oszczędza zużycie wykorzystywanego materiału. Wedle indywidualnych potrzeb i preferencji, cięcie laserem profili może być wykonane w różnych kształtach. Zaczynając od prostej linii, kończąc na skomplikowanym wzorze. Co więcej, cięcie może zostać wykonane pod określonym kątem. To wszystko sprawia, że jest to nowoczesna technologia bez ograniczeń. Warto także podkreślić, że bez trudu uda się wykonać w identyczny sposób więcej, niż jeden egzemplarz- metoda cechuję się bardzo dużą powtarzalnością. Nic więc dziwnego, że przy użyciu lasera wykonywane są profile:

  • prostokątne,
  • kwadratowe,
  • otwarte,
  • specjalne,
  • kształtowniki. 

Cięcie laserem wykazuje ogromną przewagę w stosunku do konwencjonalnych metod obróbki. Już dziś postaw na sprawdzone rozwiązania, i ciesz się z osiągniętych efektów przez długi czas.