Urząd Wojewódzki w Rzeszowie: Dzwon Nadziei dla ozdrowieńców w Szpitalu Uniwersyteckim
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zawisł Dzwon Życia – symbol zwycięstwa nad nowotworem. Jego dźwięk niesie nadzieję i siłę dla wszystkich w walce z rakiem.
  1. Dzwon Życia to symbol nadziei dla pacjentów onkologicznych.
  2. Pierwszym, który w niego uderzył, był Paweł Bartoszek, wicewojewoda podkarpacki, pokonując raka 11 lat temu.
  3. Inicjatywa ma na celu wsparcie osób walczących z chorobą oraz ich rodzin.
  4. Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj raka”, przekazała już 12 dzwonów do szpitali w całym kraju.

Na szpitalnym korytarzu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zawisł niezwykły symbol – Dzwon Życia. Jego obecność ma głębokie znaczenie dla pacjentów onkologicznych, stanowiąc wyraz zwycięstwa nad chorobą. Kiedy pacjent, który wygrał walkę z nowotworem, uderza w dzwon, jego dźwięk rozbrzmiewa jako radosne ogłoszenie zwycięstwa, przynosząc nadzieję innym pacjentom oraz ich bliskim.

"Dzwon Życia jest symbolem nadziei, wytrwałości i pokonywania trudności" – podkreślała Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. To właśnie jej fundacja stoi za inicjatywą rozpowszechnienia Dzwonów Życia w szpitalach na terenie całego kraju.

Wartość tego gestu nie może być przeceniona. "Jak wynika z obserwacji psychoonkologów, symboliczne pokazanie światu swojej radości oraz współdzielenie jej z osobami, które towarzyszyły podczas powrotu do zdrowia, ma ogromne znaczenie dla pacjentów" – zauważa dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie.

Zainicjowana w 1996 roku przez Irve Charlesa Le Moyne, amerykańskiego kontradmirała marynarki wojennej, tradycja uderzania w dzwon jako symbolu zwycięstwa nad chorobą, zyskała globalny rozgłos. W Polsce, dzięki inicjatywie Katarzyny Gulczyńskiej i wsparciu lokalnych władz, idea ta zyskuje coraz szersze grono zwolenników.

Paweł Bartoszek, wicewojewoda podkarpacki, który 11 lat temu sam stanął w obliczu choroby onkologicznej, podczas uroczystości zawieszenia Dzwonu Życia w USK nr 1 w Rzeszowie podzielił się swoimi przeżyciami: "Jestem żywym przykładem na to, że z rakiem można wygrać. To wyjątkowe uczucie móc zadzwonić – niech dzwon daje siłę do zwycięstwa i głosi dobrą nowinę".

Cała społeczność, włącznie z lokalnymi władzami i dyrekcją szpitala, zjednoczyła się wokół tej pięknej tradycji. Dzwon Życia w Rzeszowie to nie tylko metalowy przedmiot, ale przede wszystkim potężny symbol nadziei, który przypomina o sile wspólnoty i wiary w lepsze jutro.


Wg inf z: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie