Opowieść o pierwszych właścicielach Rzeszowa w bibliotece
Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego zaprasza na wyjątkowy wykład poświęcony historii Rzeszowa. Szymon Jakubowski, znany dziennikarz i historyk, przybliży postać Jana Pakosławica, pierwszego właściciela miasta, oraz jego potomków. Wydarzenie odbędzie się 20 czerwca 2024 roku o godzinie 18:00 w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Sokoła 13.
  1. Wykład Szymona Jakubowskiego o Janie Pakosławicu i jego potomkach.
  2. 20 czerwca 2024 r., godz. 18.00.
  3. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sokoła 13.
  4. Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Szymon Jakubowski to postać dobrze znana mieszkańcom Podkarpacia. Jest dziennikarzem, regionalistą i publicystą historycznym, a także twórcą popularnego portalu podkarpackahistoria.pl oraz wydawcą dwumiesięcznika „Podkarpacka Historia”. Jego praca od ponad 30 lat jest ściśle związana z dziennikarstwem i popularyzacją historii regionu.

Autor takich publikacji jak „Skrzydła nad Wisłokiem. Z dziejów rzeszowskiego lotnictwa i lotniska Rzeszów-Jasionka” czy „W galicyjskim Rzeszowie” podzieli się swoją wiedzą o Janie Pakosławicu. To postać niezwykle ważna dla historii miasta, bowiem był jednym z pierwszych właścicieli Rzeszowa. Wykład przybliży również losy jego potomków, co z pewnością zainteresuje lokalnych miłośników historii.

Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, organizator wydarzenia, od lat zajmuje się ochroną i badaniem dziedzictwa archeologicznego w regionie. Jej działalność obejmuje wykopaliska, dokumentację zabytków oraz prace konserwatorskie, które prowadzone są we współpracy z instytucjami naukowymi i muzeami. Fundacja kładzie duży nacisk na edukację i popularyzację wiedzy o przeszłości, co doskonale wpisuje się w cel organizowanego wykładu.

Spotkanie dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów, co świadczy o wsparciu lokalnych władz dla inicjatyw mających na celu promocję historii i dziedzictwa regionu. Wykład odbędzie się w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sokoła 13, co zapewnia doskonałe warunki do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.


Źródło: Biblioteka Rzeszów