Podsumowanie pierwszego półrocza Młodzieżowego Klubu Czytelniczego w Filii nr 4
Do tej pory Młodzieżowy Klub Czytelniczy w Filii nr 4 Biblioteki Rzeszów zrealizował wiele inspirujących spotkań, które przyciągnęły młodzież do kreatywnej zabawy i nauki. Od stycznia do czerwca uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnorodnych warsztatach, które pozwoliły im rozwijać pasje literackie i plastyczne. Poniżej podsumowujemy najważniejsze wydarzenia z pierwszego półrocza działalności klubu.

Styczniowa inauguracja: „Poukładam sobie świat”

Rok rozpoczął się od spotkania pod hasłem „Poukładam sobie świat”, które zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia LEGO. Młodzież miała za zadanie zaprojektować i zbudować przestrzeń, w której chciałaby żyć. Była to doskonała okazja do rozwijania wyobraźni i umiejętności manualnych. Kreatywność uczestników nie znała granic, a powstałe konstrukcje były imponujące i inspirujące.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

W lutym, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zorganizowano warsztaty językowe pod tytułem „…aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Uczestnicy wzięli udział w popularnych grach i zabawach językowych, takich jak Mistrz Słowa, Pajączek, Kalambury oraz łamańce językowe. Spotkanie to uzmysłowiło młodzieży, jak plastyczny i bogaty jest język polski oraz jak wiele radości może sprawić zabawa słowem.

Marzec: Kreatywne warsztaty w Roku Czesława Miłosza

W marcu, w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza, młodzież zgromadziła się, aby stworzyć kreatywny lapbook oparty na życiorysie noblisty. Była to wyjątkowa okazja, by zgłębić życie i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich poetów, a jednocześnie rozwijać umiejętności artystyczne i literackie.

Spotkanie poświęcone pamięci rodziny Ulmów

W maju, z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy zamordowania rodziny Ulmów, Sejm RP ustanowił 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. Filia nr 4 dołączyła do obchodów tej rocznicy, organizując spotkanie pod tytułem „Ulmowie…pamiętamy”. Młodzież miała okazję poznać historię bohaterskiej rodziny z Markowej, porozmawiać o holokauście oraz odtworzyć życie mieszkańców żydowskiego miasteczka, grając w historyczną grę „Muzeum w pudełku: Miasteczko Malki”.

Przedwakacyjne spotkanie: „Biblioteka w spódnicy”

Ostatnie przedwakacyjne spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek i nosiło tytuł „Biblioteka w spódnicy”. Podczas warsztatów plastycznych młodzież zaprojektowała i wykonała spódnicę oraz gorset z materiałów recyklingowych. Stworzone dzieło zostało wyeksponowane na manekinie, który symbolizował „Bibliotekę”. Było to wyjątkowe połączenie sztuki i ekologii, które spotkało się z dużym entuzjazmem uczestników.

Serdecznie dziękujemy młodzieży za aktywny udział i zaangażowanie w spotkania Młodzieżowego Klubu Czytelniczego. Wasza kreatywność i spontaniczność były niezwykle inspirujące. Zapraszamy na kolejne spotkania po wakacjach! Widzimy się niebawem!


Według informacji z: Biblioteka Rzeszów