Dzień Sybiraka: Wspomnienie o ofiarach deportacji i terroru sowieckiego
17 września to data, która na zawsze pozostanie w pamięci Polaków, szczególnie jako dzień upamiętnienia ofiar deportacji, które miały miejsce w latach 1940-1941. Właśnie w tym dniu odbyły się uroczystości w Parku Sybiraków, gdzie wspomniano tragiczne losy Polaków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny.

Tragiczne losy deportacji Polaków

W wyniku brutalnych działań władz sowieckich, tysiące polskich rodzin zostało deportowanych na wschód. Zdarzenia te miały miejsce w czterech głównych falach, z których pierwsza rozpoczęła się w lutym 1940 roku. Rodziny były wyrzucane z domów w nocy, zaledwie z krótkim czasem na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Przewożeni byli w nieludzkich warunkach, w zatłoczonych wagonach towarowych, do odległych i surowych regionów Związku Radzieckiego, takich jak Syberia czy Kazachstan. Te wydarzenia stały się symbolem cierpienia, jakie Polacy musieli znosić podczas II wojny światowej, a ich wspomnienie wciąż budzi silne emocje i refleksje.

Uroczystości w Parku Sybiraków

17 września, w Dniu Sybiraka, odbyła się ceremonia upamiętniająca ofiary deportacji. Pod pomnikiem zesłańca w Parku Sybiraków w Rzeszowie, zgromadzili się mieszkańcy oraz przedstawiciele władz, aby oddać hołd wszystkim, którzy doświadczyli tego tragicznego rozdziału w historii Polski. Wśród uczestników był Starosta Rzeszowski, dr Krzysztof Jarosz, który został uhonorowany medalem za zasługi dla Związku Oddziału Sybiraków w Rzeszowie, obchodzącego w tym roku 35-lecie swojej działalności. To wyróżnienie przyznawane jest instytucjom, które znacząco przyczyniają się do upamiętniania i wsparcia losów Polaków zesłanych na Syberię.

Pamięć o ofiarach i refleksje na przyszłość

Podczas uroczystości, Starosta Rzeszowski podkreślił znaczenie kultywowania pamięci o Sybirakach, mówiąc: "Przyjmuję to oznaczenie jako podziękowanie dla wszystkich mieszkańców powiatu rzeszowskiego, którzy kultywują pamięć o Sybirakach." W jego słowach zawarta była głęboka refleksja nad ofiarą, jaką ponieśli Polacy, oraz pytanie o jej sens. "Czy ta ofiara była daremna? Nie i o tej przelanej krwi musimy pamiętać" - dodał, oddając hołd wszystkim, którzy stawili opór i walczyli o swoją ojczyznę. Wspomnienie o masowych deportacjach z lat 1940-1941 przypomina nam o determinacji Polaków, którzy mimo przeciwności losu walczyli o przetrwanie i zachowanie swojej tożsamości.


Opierając się na: Powiat Rzeszów