99 nowych latarni na Budziwoju. Oświetlenie obejmie ponad 3 km ulic

99 nowych latarni na Budziwoju. Oświetlenie obejmie ponad 3 km ulic

Na podpisaniu umowy pojawiły się konkretne liczby: 99 latarni, ponad 3 km oświetlonych dróg i ponad 1,1 mln zł na realizację. Inwestycja obejmie ulice Porąbki i Herbową na Budziwoju oraz boczną ul. Potokowej na Staroniwie. Prace mają zakończyć się w ciągu dziewięciu miesięcy. Dla mieszkańców ważne jest także to, że wykonawca zaplanował roboty bez tradycyjnych wykopów.

  • Porąbki i Herbowa zyskają oświetlenie na kilku odcinkach
  • Przewierty zamiast wykopów mają ograniczyć utrudnienia
  • Oświetlenie to kolejny etap rozbudowy Budziwoja

Porąbki i Herbowa zyskają oświetlenie na kilku odcinkach

Umowę na wykonanie zadania podpisano z firmą Linter Energia z Tyczyna, która wygrała przetarg. Zakres prac podzielono na trzy części, a największa obejmie ul. Porąbki – od ul. Budziwojskiej do ul. Senatorskiej. W tym miejscu powstanie 49 latarni wraz z potrzebną infrastrukturą.

Na ul. Herbowej zaplanowano oświetlenie trzech odcinków:

  • od ul. Jana Pawła II w kierunku ul. Chmielnej – 16 latarni,
  • na bocznej ul. Herbowej, prowadzącej do budynków nr 92–150 – 14 latarni,
  • na odcinku Herbowej w kierunku ul. Pogodne Wzgórze – 8 latarni.

Pozostałe 12 latarni zostanie zamontowanych na bocznej ul. Potokowej na Staroniwie. Łącznie oświetlenie obejmie drogi o długości przekraczającej 3 km.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślał podczas podpisania umowy, że mieszkańcy Budziwoja od dawna zabiegali o tę inwestycję. Wcześniej próbowali doprowadzić do jej realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, jednak ostatecznie środki na zadanie udało się pozyskać z funduszy europejskich.

„Pozyskaliśmy środki unijne na tę inwestycję i dziś podpisujemy umowę, której efektem będzie montaż oświetlenia na ulicach Porąbki i Herbowa” – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

Przewierty zamiast wykopów mają ograniczyć utrudnienia

Linter Energia zapowiada prowadzenie prac z wykorzystaniem przewiertów sterowanych. Oznacza to rezygnację z tradycyjnego prowadzenia robót przez długie wykopy. Takie rozwiązanie może ograniczyć zakres ingerencji w pobocza i nawierzchnie, a dla mieszkańców oznacza mniej uciążliwą organizację prac przy posesjach i drogach.

„Prace będziemy prowadzić bez wykopów, wykorzystując przewierty sterowane. Mamy nadzieję, że dzięki temu będą one dla mieszkańców jak najmniej uciążliwe” – powiedział Kamil Jamroży, Prezes Zarządu Linter Energia.

Wartość inwestycji przekracza 1,1 mln zł, a termin wykonania ustalono na dziewięć miesięcy. Po zakończeniu robót oświetlone zostaną nie tylko główne odcinki wskazanych ulic, lecz także boczne drogi i dojazdy do zabudowy. To istotne szczególnie tam, gdzie mieszkańcy korzystają z tras oddalonych od istniejącej infrastruktury.

Oświetlenie to kolejny etap rozbudowy Budziwoja

Barbara Puszkarewicz, wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Budziwój, wskazała, że nowe latarnie są częścią szerszych zmian zachodzących na osiedlu. W jej ocenie rozwój zabudowy powinien iść w parze z poprawą infrastruktury oraz bezpieczeństwa na ulicach.

„Budziwój jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się osiedli, dlatego tak ważne jest, żeby wraz z jego rozwojem pojawiały się tutaj takie inwestycje” – powiedziała Barbara Puszkarewicz.

W Budziwoju trwa postępowanie związane z budową nowej szkoły, a także przetarg na przebudowę ul. Senatorskiej. Montaż oświetlenia na Porąbkach i Herbowej uzupełni te działania o infrastrukturę potrzebną mieszkańcom poruszającym się po osiedlowych drogach po zmroku.

Zadanie otrzymało dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021–2027. Inwestycja jest częścią projektu „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie ROF”.

na podstawie: UM Rzeszów.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji