Każda przyszła mama powinna znajdować się pod opieką lekarzy, którzy będą nie tylko badać prawidłowy rozwój maluszka, ale także regularnie monitorować jej stan zdrowia. Jest to kluczowe dla spokojnego przejścia ciąży oraz szybką reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Morfologia krwi w ciąży oraz EKG metodą Holtera to jedne z podstawowych, nieinwazyjnych badań, które pozwolą na bieżąco sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Na czym polegają i kiedy powinno się je wykonywać?

Holter w ciąży – całodobowe EKG

Do zalecanych badań należy Holter w ciąży - http://premium-medical.pl/aktualnosci/badanie-krwi-w-ciazy-morfologia-holter-ekg. Jest to badanie EKG, które pozwala na monitorowanie pracy serca pacjentki przez całą dobę, przy czym nie jest inwazyjne ani uciążliwe dla przyszłej mamy. Zazwyczaj zaleca się jego wykonanie w sytuacji, kiedy pacjentka:

  • zmaga się z takimi objawami, jak zawroty głowy czy duszności, a także zdarzają jej się zasłabnięcia lub omdlenia,
  • cierpi na arytmię serca,
  • cierpi na chorobę wieńcową (niedokrwienną serca),
  • ma zaburzenia rytmu pracy serca, np. kołatania.

Dzięki Holterowi w ciąży, lekarz może znaleźć źródło problemu, ocenić jego skalę lub wykluczyć powiązanie objawów z przyczynami kardiologicznymi.

Badanie wykorzystuje specjalny aparat, który pacjentka musi nosić przez całą dobę przy sobie – najczęściej mocuje się go na specjalnym pasku, zapiętym np. wokół talii. Urządzenie wykorzystuje połączone z nim elektrody, które lekarz zamieszcza na skórze pacjentki, wokół serca – przez całą dobę będą one prowadziły pomiary pracy serca, przekazując je do aparatu. W trakcie trwania badania pacjentka może wrócić do domu i zająć się codziennymi obowiązkami – powinna jednak prowadzić przez całą dobę dziennik, w którym należy zapisywać wszelkie zdarzenia, mające wpływ na zmianę pracy serca oraz objawy im towarzyszące. Przykładowo, jeśli osoba badana o godzinie 8:00 wchodziła po schodach na drugie piętro i spowodowało to u niej duszności, powinna to zanotować. Po upływie czasu badania, lekarz porówna pomiary uzyskane przez urządzenie z wpisami z dziennika, co pozwoli mu na dokładniejszą interpretację wyników i wyciągnięcie odpowiednich wniosków odnośnie stanu zdrowia pacjentki. EKG metodą Holtera jest skuteczniejsze od innych badań tego typu, pozwala bowiem wykryć więcej nieprawidłowości.

Morfologia krwi w ciąży – podstawowe badanie dla każdej przyszłej mamy

Morfologia krwi w ciąży należy do najprostszych i najszybszych badań, jakim może poddać się przyszła mama. Co więcej, pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości, chorób i infekcji we wczesnym stadium, dzięki czemu umożliwia szybką reakcję na jakiekolwiek problemy zdrowotne pacjentki. Dzięki morfologii krwi, lekarz otrzymuje wyniki odnośnie:

  • ilości krwinek czerwonych i białych,
  • stężeniu hemoglobiny,
  • ilości płytek krwi.

Może szybko rozpoznać także anemię, wiele infekcji i zakażeń bakteryjnych oraz choroby krwi. Anemia jest bardzo niebezpieczna u kobiet w ciąży, może bowiem spowodować przedwczesny poród oraz zbyt niską masę urodzeniową dziecka. Infekcje i zakażenia mogą być odpowiedzialne za wiele komplikacji, natomiast choroby krwi stanowią duże niebezpieczeństwo podczas ciąży. Z tego powodu warto jak najczęściej wykonywać morfologię krwi w ciąży – zaleca się przeprowadzenie jej co najmniej 5 razy w ciągu 9 miesięcy. Badanie jest krótkie i mało inwazyjne, dlatego skorzystanie z niego nie stanowi problemu, a może przekazać lekarzowi bardzo ważne informacje odnośnie stanu matki i dziecka.

Regularne badania to spokojna ciąża

Każda przyszła mama powinna być objęta odpowiednią opieką lekarską – dzięki temu specjaliści będą mogli w porę zareagować w razie jakichkolwiek komplikacji oraz odpowiednio przygotować pacjentkę do porodu. Regularne badania mają także duży wpływ na samopoczucie – dzięki nim cały okres ciąży jest o wiele spokojniejszy, a co za tym idzie – mniej stresujący dla pacjentki.

Morfologia krwi i Holter w ciąży, czyli podstawowe badania dla przyszłych mam