Położona w południowej Afryce Republika Zimbabwe (dawniej nazywana Rodezją) jest świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody z dziką Afryką. Kraj ten podzielony jest na dziesięć regionów. Znajduje się w nim również dziesięć parków narodowych. Oferują one szerokie możliwości podejrzenia dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku (w tym gatunków zagrożonych wyginięciem). Zimbabwe nie należy jeszcze do najpopularniejszych wakacyjnych destynacji, a co za tym idzie, wybierając safari właśnie tam, mamy możliwość podglądania zwierząt bez tłoku. Pora na safari! Rezerwaty Zimbabwe zamieszkują zwierzęta takie jak żyrafy, nosorożce, słonie, krokodyle, lamparty, zebry, antylopy, hipopotamy, koczkodany zielone, hieny, gepardy, czy też lwy. Poza piękną przyrodą, fauną i florą czekają na nas także atrakcje stworzone przez człowieka, takie jak ogromne tajemnicze ruiny (pozostałości kamiennego miasta sprzed prawie tysiąca lat) oraz buszmeńskie rysunki naskalne. Całości obrazu dopełniają piękne krajobrazy - sawanny, wodospady, lasy suche i lasy deszczowe, granitowe skały itp.

Wodospady Wiktorii - naturalny cud świata

Na granicy Zimbabwe i Zambii znajdują się Park Narodowy Wodospadów Wiktorii (Victoria Falls National Park). Wodospady te są częścią rzeki Zambezi, a okala je las deszczowy. Składają się z trzech części - Głównej, Wschodniej i Tęczowej. Ich dawna nazwa w lokalnym języku oznacza Mgłę, która grzmi (Mosi-oa-Tunya). Wodospady Wiktorii są uważane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata i od 1989 roku znajdują się na liście Dziedzictwa Światowego Unesco. Mają one największą na świecie kurtynę opadającej wody - w szczytowych momentach w ciągu sekundy przetacza się tam nawet 9 milionów litrów wody). Ich szerokość to 1,7 km, a wysokość spadku wynosi 108 metrów. Spadające wody wodospadów wpadają do szczelin tektonicznych, które powoli rozrywają Afrykę na dwie części. Wodospady Wiktorii do 1855 roku były całkiem nieznane Europejczykom. Pierwszym białym człowiekiem, który zobaczył ten cud natury, był szkocki badacz David Livingstone.

Park Narodowy Hwange

Jest to największy rezerwat na terenie Zimbabwe - ma powierzchnię 14 651 km². Położony jest blisko granicy z Botswaną. Tworzą go piaszczyste, płaskie równiny, porośnięte trawiastą sawanną i suchymi lasami mopane i miombo. Mieszkają tam liczne antylopy (gnu, kudu, impale oraz oryksy południowe), jak również zebry, żyrafy, hipopotamy, słonie, likaony (dzikie psy), a także koczkodany zielone i nosorożce zwyczajne. Spośród drapieżników spotkać można gepardy, szakale, lamparty, hieny i lwy. Więcej informacji o wycieczkach po parkach narodowych (i nie tylko) można znaleźć na stronie biura podróży Logos Tour, które oferuje wycieczki do Zimbabwe.

Rysunki naskalne - spuścizna Buszmenów w krainie nosorożców

Najstarszym z parków narodowych w Zimbabwe jest Park Narodowy Matopos (Matobo National Park). Wyróżnia się obecnością granitowych skał o pięknych kształtach, pomiędzy którymi przechadzają się nosorożce. To właśnie podobizna nosorożca białego zdobi również ściany jaskini, znajdującej się tam na 500-metrowym wzniesieniu - doskonale zachowany rysunek naskalny wykonany został przez buszmenów. Rysunki buszmeńskie znajdują się również we wpisanej na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO Jaskini Pomongwe. Poza wizerunkami zwierząt przedstawiają one sceny z codziennego życia dawnych mieszkańców tych terenów, np. polowania. W tej okolicy odnaleziono ponad 3000 rysunków naskalnych, a najstarsze z nich mają ponad 13 tysięcy lat.

Ruiny Wielkiego Zimbabwe

Jest to największa afrykańska budowla z okresu przed europejskiego. Wielkie Zimbabwe nazywane jest również “Domem z kamieni”. Jego powierzchnia wynosi ponad 750 hektarów. W skład kompleksu wchodzi kilka budynków, wzniesionych prawdopodobnie między 1200 a 1450 r. przez praprzodków dzisiejszych plemion Szona. Wszystkie zbudowane są z niepołączonych żadną zaprawą dokładnie przyciętych elementów kamiennych (granitu). Najważniejszym z nich są ruiny Świątyni, mającej mur o szerokości prawie 5 metrów i dwa razy wyższej wysokości, a skrywającej wewnątrz tajemniczą wieżę o kształcie stożka. Kolejną istotną budowlą jest forteca - Akropol, którego ściany są kombinacją naturalnej skały uzupełnionej murem. Na terenie Wielkiego Zimbabwe znajdziemy także wiele innych owalnych budowli, które wciąż skrywają swoją tajemnicę. Na terenie kompleksu zostały znalezione m.in. zaskakujące figurki niby-ptaków o sokolich dziobach i ludzkich dłoniach w miejsce nóg. Większość znalezisk jest dostępna do obejrzenia w pobliskim muzeum. Miejsce to pozostawało w ukryciu aż do 1867 roku.

Zimbabwe jest krajem, który mimo braku dostępu do morza i skomplikowanej sytuacji politycznej ma turystom wiele do zaoferowania. Gdy nasycimy już oczy pięknymi krajobrazami i poczujemy atmosferę dalekiej przeszłości, nasze aparaty pełne będą zdjęć najróżniejszych mieszkańców królestwa zwierząt, a nasze uszy pamiętać będą groźne dźwięki Afryki nocą, stwierdzimy z pewnością, że Zimbabwe - to naprawdę udany wybór.

Zimbabwe - oryginalne miejsce na udany urlop