Ponad 72 tysiące zgłoszeń zostało naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa od początku jej funkcjonowania. Od ponad trzech lat mieszkańcy naszego województwa za jej pomocą mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Wszystkie sygnały są weryfikowane, blisko 25 tys. zostało potwierdzonych i wyeliminowanych.

Od ponad trzech lat, mieszkańcy naszego województwa mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie zostało stworzone, aby przeciwdziałać negatywnym zjawiskom w lokalnych środowiskach. Każdy, kto jest świadkiem niebezpiecznych sytuacji lub według jego oceny, jakieś zachowanie zagraża bezpieczeństwu, może bez wychodzenia z domu poinformować o tym Policję.

Aktywność mieszkańców w tym zakresie pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich. Nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe. Od 20 września 2016 roku, mieszkańcy Podkarpacia wskazali 72 579 zagrożeń.

W dalszym ciągu największą grupę stanowią zgłoszenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym, przekraczanie dozwolonej prędkości - 28 651 czy nieprawidłowe parkowanie - 14 928. Drugą grupą najczęściej wskazywanych uciążliwości jest między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 10 413 oraz miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją - 2122.

Najwięcej, bo 15 807 zgłoszeń odnotowano w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego. Na terenie powiatu łańcuckiego - 7489 oraz na terenie Przemyśla i powiatu przemyskiego -  5803.  Najmniej w powiatach: leżajskim - 957, leskim - 1036 i strzyżowskim - 1174.

Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały. Do tej pory potwierdzono 5391, natomiast 33 577 nie potwierdziło się. Obecnie 137 nowych zgłoszeń czeka na sprawdzenie. W kategorii „potwierdzone/wyeliminowane” zgłoszeń jest 24 983, natomiast z kategorii „żart lub pomyłka” odnotowano 7738. Dzięki modyfikacji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia użytkownik będzie wiedział, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane.

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową Podkarpackiej Policji i kliknąć w zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Znajdują się tam wskazówki dotyczące funkcjonowania aplikacji, odnośniki do KMZB oraz dane statystyczne. Bardzo ważne, aby spokojnie i z uwagą zapoznać się z regulaminem. Po jego zatwierdzeniu można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Nanosząc zagrożenie przekazujemy policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Policja ma 3 dni na podjęcie zgłoszenia i 7 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.