Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rzeszów

Pakujemy sprzęty elektroniczne. Sprawdź jak to zrobić

Wysyłanie paczek stało się naszą codziennością, zwłaszcza w czasie pandemii. Oprócz ubrań, obuwia, zabawek czy książek, w naszych przesyłkach często znajdują się różnego rodzaju sprzęty elektroniczne. Przygotowanie takich przedmiotów do wysyłki może przysporzyć nam wiele trudności. Elektronika jest bowiem kosztowna, a w czasie transportu łatwo może ulec uszkodzeniu. W tym przypadku technika pakowania ma szczególne znaczenie. Sprawdź jak zapakować sprzęty elektroniczne, by dotarły do odbiorcy w idealnym stanie.

Zgromadź odpowiednie akcesoria

Najistotniejszą kwestią podczas przygotowywania paczki jest wybór odpowiedniego opakowania. Do wysyłki sprzętów nadadzą się kartony. Pamiętaj jednak, by nie sięgać po pudełka używane. Mogą mieć one uszkodzenia, których na pierwszy rzut oka nie będziesz w stanie zauważyć. Takie opakowanie nie spełni swojej funkcji należycie i drobna oszczędność może Cię potem słono kosztować. Najlepiej zakupić wytrzymałe kartony dobrej jakości, jakie nabędziesz chociażby na stronie: Kartony24.eu. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Na początek zastanów się nad rozmiarem. Karton nie może być za mały, ponieważ zawartość rozedrze kartonowe ścianki. W pudełku o optymalnych wymiarach rzeczy nie mogą stykać się ze ściankami opakowania, a w środku nie powinno być zbyt wiele pustej przestrzeni. Weź pod uwagę także sposób wysyłki. Jeśli zdecydujesz się na paczkomat, powinieneś wybrać opakowania dostosowane do wielkości skrytek. Sprawdź również liczbę warstw tektury, z której wykonano karton. Większość sprzętów nadaje się do wysyłki w opakowaniu trójwarstwowym, ale bardzo ciężkie przedmioty należy zapakować w pudełko wykonane nawet z pięciu warstw tektury. Do wysyłki płaskich sprzętów np. tabletów, laptopów czy telefonów wybierz pudła fasonowe. Prezentują się znacznie lepiej niż klapowe, więc takie opakowania doskonale sprawdzą się zwłaszcza w przypadku wysyłki sprzętów na prezent.

Przygotuj sprzęty

Przed włożeniem do pudełka wszystkie sprzęty trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Na początku wyłącz urządzenia i odłącz od nich wszystkie kable i zasilacze. Wyjmij także baterie, karty pamięci i płyty CD. Jeśli wysyłasz drukarkę, wyjmij tonery i umieść je w torebkach foliowych. Kable i zasilacze należy związać za pomocą drucianych zakrętek, tak, by nie splątały się w opakowaniu.

Stosuj dodatkowe zabezpieczenia

Elektronikę należy przed spakowaniem dodatkowo zabezpieczyć. W tym celu użyj folii bąbelkowej, która idealnie zamortyzuje wstrząsy, a ponadto ochroni zawartość przed wilgocią. Owiń sprzęty kilkoma warstwami takiej folii, a dopiero potem umieść je w pudełku. Pamiętaj, że w przypadku wysyłki kilku rzeczy w jednym opakowaniu, należy zadbać, by nie stykały się one ze sobą ani z bokami pudełka. Można też oddzielić je od siebie kawałkami tektury. Całą wolną przestrzeń w kartonie należy wypełnić skropakiem lub papierem. Dzięki temu rzeczy zostaną unieruchomione na czas transportu.

Starannie oklej pudełko

Opakowanie, w którym znajduje się sprzęt elektroniczny trzeba porządnie okleić taśmą. W tym celu należy sięgać po specjalistyczną taśmę pakową, wykonaną z wytrzymałych materiałów odpornych na nacisk i wilgoć. Oklej pudełko kilkoma warstwami takiej taśmy. Szczególną uwagę zwróć na dno opakowania. Zabezpiecz także wszystkie krawędzie i rogi.

Zaadresuj przesyłkę i przyklej etykiety

Na pudełku powinna pojawić się kartka z adresem. Należy umieścić ją w widocznym miejscu, jednak nie powinniśmy przyklejać jej na krawędziach opakowania. List przewozowy można także umieścić w przezroczystej kopercie kurierskiej. To doskonałe rozwiązanie w przypadku wysyłki elektroniki, ponieważ w takiej kopercie mogą znaleźć się także inne dokumenty np. gwarancje, paragony czy instrukcje. Nie zapomnij również o przyklejeniu odpowiednich etykiet ostrzegawczych. Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie naklejek z napisami: „góra” i „dół”. Dzięki temu paczka będzie przewożona w odpowiedniej pozycji.

Zastanów się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia

Jeśli wysyłasz urządzenia o dużej wartości, należy rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia. Zazwyczaj jest to wydatek rzędu kilku czy kilkunastu złotych. Ten drobny wydatek może jednak uchronić nas przed stratą znacznie większej kwoty.

Paczka, w której znajdują się sprzęty elektroniczne powinna zostać przygotowana szczególnie starannie. Sposób pakowania wpływa na uznanie ewentualnej reklamacji przez firmę kurierską, dlatego nie ma tu miejsca na żadne niedociągnięcia. Zadbaj więc o zakup odpowiednich akcesoriów i upewnij się, że każda rzecz została odpowiednio zabezpieczona. W ten sposób unikniesz straty pieniędzy.